Data publicarii: Miercuri 21 Ianuarie 2009, 00:06
Data actualizarii: Miercuri 21 Ianuarie 2009, 00:25
Meci fantastic pe Old Trafford. Manchester United si-a luat gandul pentru moment de la Premier League, acolo unde a urcat pe primul loc, si a incercat sa se razbune in semifinala Cupei Ligii Angliei, dupa infrangerea rusinoasa cu 1-0 din tur cu Derby

"Diavolii" lui Sir Alex Ferguson au inceput meciul intr-o maniera magica. Dreptul lui Nani din minutul 16 i-a trimis la culcare pe jucatorii lui Derby, care au stat spectatori la un sut fantastic de la 20 de metri, pe coltul lung.

Pasele ucigatoare pregatite la antrenamente de Sir Alex Ferguson l-au adus pe fundasul O'Shea in postura de finalizator, iar irlandezul nu a iertat, 2-0 pentru United in minutul 22.

Nebunia a continuat, iar 12 minute mai tarziu, Tevez a marcat pentru 3-0, in fata a 9.000 de suporteri inmarmuriti ai lui Derby, veniti cu mic cu mare pe Old Trafford, pentru a asista la o minune.

Miracolul a inceput sa prinda viata in minutul 80, cand Evans de la Manchester, neglijent si accidentat la glezna, a insistat sa ramana pe teren si a comis-o. A faultat in careu, iar Derby a dat semnalul revenirii prin Barnes, care a inscris din penalty.

Tinut pe banca de rezerve, dar introdus in repriza a doua, super starul Cristiano Ronaldo nu a reusit sa marcheze asa cum ii place lui mai mult, dupa o avalansa de driblinguri. Balonul de aur a trebuit sa se multumeasca doar un cu penalty, executat la firul ierbii, in dreapta portarului Roy Carroll, iar United conducea cu 4-1.

Cand fanii lui Derby paraseau Old Trafford, echipa lor a fost la un pas de extaz. Barnes a reusit dubla, cu o lovitura libera executata impecabil, care l-ar face gelos si pe fosta vedeta a lui Manchester, David Beckham.

Manchester a invins cu 4-2 in retur, si cu 4-3 la general, merge in finala Cupei Ligii Angliei.

In cealalta semifinala, Tottenham se deplaseaza la Burnley, si cu un avantaj consistent din tur, 4-1, asteapta sa-si apere trofeul castigat anul trecut.

Burnley - Tottenham e in direct la Sport.ro, azi la 21:45!