VIDEO Mac Allister, supergol în FA Cup! Argentinianul a 'amuțit' defensiva adversă cu reușita sa

Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 19:12
Data actualizarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 19:11

Brighton a trecut de Middlesbrough în Cupa Angliei, scor 5-1.

Brighton a evoluat în deplasare cu Middlesbrough în șaisprezecimile din FA Cup și a reușit să o învingă fără nicio problemă pe echipa care în urma cu 20 de ani a câștigat Cupa Ligii.

În minutul 58, când tablea indica deja 2-1 în favoarea lui Brighton, Alexis Mac Allister, argentinianul care a făcut furori la Campionatul Mondial din Qatar, a înscris un supergol.

Estupinan l-a văzut excelent în fața porții și i-a trimis o pasă decisivă de senzație, iar golul a fost pe măsură: Mac Allister a reluat în poarta lui Steffen cu călcâiul, fără să se uite la poartă.

Middlesbrough - Brighton 1-5

Gross a deblocat tabela (minutul opt), iar Akpom a restabilit egalitatea (minutul 13). De atunci, Brighton a „pornit motoarele”. Lallana și-a readus echipa în avantaj (minutul 29), Mac Allister a realizat „dubla” (minutele 58, 80), iar Undav a închis tabela (minutul 88).

Crescut în țara natală, la Argentinos Juniors, Alexis Mac Allister a fost cumpărat de Brighton în ianuarie 2019, în schimbul sumei de 8 milioane de euro. În ultimele trei sezoane a devenit om de bază la formația din Premier League, iar în actuala stagiune a marcat 5 goluri în 14 apariții.