Cotat la 80 de milioane de euro de site-urile de specialitate, georgianul a făcut furori la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, și a stârnit interes din partea mai multor cluburi. La acel moment era legitimat la Napoli.
Khvicha Kvaratskhelia a fost adus de napoletani în 2022 pentru 13.3 milioane de euro, moment în care site-urile de specialitate îl estimau la doar 15 milioane de euro! Napoli l-a transferat pe georgian de la Dinamo Batumi.
De-a lungul carierei sale fotbalistice, georgianul a mai fost legitimat la Dinamo Tbilisi, Rustavi, Lokomotiv Moscova și Rubin Kazan, înainte să evolueze pentru Dinamo Batumi și SSC Napoli.
Arsenal l-a refuzat pe Khvicha Kvaratskhelia
Napoli a încheiat sezonul 2023/24 pe locul 10 în Serie A cu 53 de puncte. După 38 de etape desfășurate, clubul a înregistrat 13 victorii, 14 rezultate de egalitate și 11 înfrângeri.
Apoi, în ianuarie acest an, el a semnat cu PSG, care le-a plătit italienilor 70 de milioane de euro. Are evoluții solide deja, în 23 de partide marcând de patru ori și oferind șase pase decisive!
Puțini știu, însă, că alta putea fi traiectoria carierei lui Kvaratskhelia! Arsenal l-ar fi ignorat pe georgian în 2022, deoarece ”tunarii” au cheltuit, în schimb, 3,5 milioane de lire sterline pe Marquinhos, care a jucat doar șase meciuri. La acea vreme, fotbalistul din Georgia juca la Dinamo Batumi, iar apoi făcea trecerea la Napoli pentru 13,5 milioane de euro!