Jurgen Klopp a văzut deja primul defect la Cody Gakpo. Unde trebuie să mai lucreze fotbalistul de la Liverpool

Liverpool Cody Gakpo Jurgen Klopp Anglia Jurgen Klopp
Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 09 Ianuarie 2023, 13:51
Data actualizarii: Luni 09 Ianuarie 2023, 13:53

Liverpool a remizat cu Wolves în FA Cup, 2-2, iar „cormoranii” vor trebui să se pregătească pentru rejucarea partidei. Meciul a fost în direct pe Pro Arena & VOYO.

Cody Gakpo a fost transferat de la PSV Eindhoven pentru 42 milioane de euro, iar după ce a stat în tribună la meciurile cu Leicester (2-1) și Brentford (1-3), Jurgen Klopp l-a titularizat pe Anfield în runda a treia din Cupa Angliei.

Jurgen Klopp a văzut deja primul defect la Cody Gakpo. Unde trebuie să mai lucreze fotbalistul lui Liverpool

Antrenorul neamț a vorbit despre neerlandezul înscrisese la PSV Eindhoven nu mai puțin de 55 de goluri în 159 de meciuri, evidențiind că trebuie să mai lucreze cu jucătorul la poziționarea sa din teren.

„Nu ne putem aștepta ca totul să fie perfect, dar a arătat câteva semne bune. Trebuie să-l ajutăm să se poziționeze mai bine, să ajungă în poziții mai bune, dar asta cu siguranță nu va fi o problemă”, a spus Jurgen Klopp pentru ITV, citat de Mirror.

Cody Gakpo a prins minute bune în echipamentul formației de pe Anfield în remiza cu Wolves. Alex Oxlade-Chamberlain l-a înlocuit, însă în minutul 84, iar neerlandezul a privit restul meciului de pe banca de rezerve.

Prima reacție a lui Cody Gakpo după ce a debutat sub luminile de pe Anfield. Ce a subliniat supertransferul „cormoranilor”

Neerlandezul a bifat primul meci pentru trupa din Merseyside și, totodată, prima partidă de pe Anfield împotriva lui Wolves în Cupa Angliei, cea mai veche competiție (2-2). Jurgen Klopp l-a titularizat și l-a scos de pe suprafața terenului abia în minutul 84, când Gakpo a făcut loc intrării lui Alex Oxlade-Chamberlain.

„O atmosferă incredibilă. Cred că am arătat bine în câteva momente, iar în altele mai puțin bine, în primul meu joc. Încă pot să evoluez și să muncesc în continuare pentru a ajuta echipa cât de mult pot”, a spus Cody Gakpo după meci, conform Liverpoolfc.com.

Liverpool - Wolves, 2-2 (Pro Arena & VOYO)

Oaspeții au deschis scorul grație reușitei lui Guedes (minutul 26). Darwin Nunez a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză (minutul 45), iar Mohamed Salah a pus-o pe Liverpool în avantaj imediat în partea a doua a partidei (minutul 52). Hwang Hee-Chan a făcut 2-2 (minutul 66), iar „cormoranii” vor avea de furcă pe „Molineux” la rejucarea meciului.