VIDEO În sfârșit! FC Liverpool a bifat prima victorie în Premier League în 2023 în derby-ul orașului

FC liverpool Cody Gakpo Everton Merseyside derby Mohamed Salah Anglia
Data publicarii: Marti 14 Februarie 2023, 09:21
Data actualizarii: Marti 14 Februarie 2023, 09:25

Echipa ”cormoranilor” a câștigat cu 2-0 în fața lui Everton, dar se află abia pe locul 9 în clasamentul din Anglia.

FC Liverpool, confruntată cu dificultăţi pe plan sportiv, a obţinut luni prima sa victorie din 2023 în Premier League, învingând-o pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe concitadina Everton, în tradiţionalul Merseyside Derby.

"Cormoranii" au deschis scorul în prima repriză a meciului de pe Anfield, prin egipteanul Mohamed Salah (36), iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză, graţie reuşitei internaţionalului olandez Cody Gakpo (49).

Concitadina Everton este pe loc de retrogradare în Premier League

În urma acestui succes, Liverpool a urcat pe locul 9 în clasament, cu 32 de puncte, apropiindu-se la nouă lungimi de Newcastle, ocupanta locului al patrulea, ultimul care asigură calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.

Everton a rămas pe poziţia a 18-a, prima retrogradabilă.