Haaland a avut dreptate să reacționeze așa :)! Șeful arbitrilor din Premier League a recunoscut eroarea din City - Tottenham

Erling Haaland Howard Webb Manchester City Tottenham Anglia
Data publicarii: Miercuri 13 Decembrie 2023, 18:02
Data actualizarii: Miercuri 13 Decembrie 2023, 18:06

Manchester City şi Tottenham Hotspur au încheiat la egalitate, scor 3-3, în derby-ul etapei a 14-a din Premier League, disputat pe Etihad Stadium, la începutul lunii decembrie.

Finalul meciului a fost unul tensionat. Londonezii au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 90, prin Dejan Kulusevski, însă gazdele au forţat victoria în prelungiri şi au acuzat arbitrul că a oprit nejustificat jocul în momentul în care Jack Grealish scăpase singur cu portarul lui Tottenham, în loc să lase avantaj după un fault produs anterior asupra atacantului norvegian.

La faza controversată din finalul partidei, Erling Haaland a avut o reacție nervoasă care s-a viralizat imediat, apărând numeroase meme-uri cu chipul jucătorului lui Manchester City.

Howard Webb, explicații despre decizia lui Simon Hooper

Responsabilul arbitrilor din Premier League a vorbit pentru emisiunea 'Match Officials Mic'd Up', ocazie cu care a afirmat că s-a luat o hotărâre eronată în finalul partidei dintre Manchester City și Tottenham.

"Este o greșeală de arbitraj. La nivelul gazonului nu este atât de ușor să vezi cum se desfășoară lucrurile. A fost devastat. A arbitrat jocul foarte bine timp de 93 de minute, dar știe că acesta va fi singurul punct de discuție", a spus Howard Webb, citat de Sport Bible.