Guardiola îl urechează pe Haaland după gestul făcut: "Dacă era 4-0, în regulă, dar să faci asta la 2-0?!"

Pep Guardiola Erling Haaland Leeds United Manchester City Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 20:05
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 20:04

Pep Guardiola a recunoscut că nu i-a picat bine gestul făcut de Erling Haaland în timpul meciului Manchester City - Leeds, câștigat de formația sa, scor 2-1.

În minutul 84, la scorul de 2-0, Erling Haaland a decis să îl lase pe Ilkay Gundogan să execute un penalty. Germanul marcase deja de două ori, în prima repriză, astfel că ar fi avut șansa de a-și trece în cont tripla.

Guardiola îl urechează pe Haaland după gestul făcut

Totuși, Ilkay Gundogan a ratat penalty-ul, trimițând în bară, iar Leeds a marcat pentru 2-1 la faza imediat următoare. Pep Guardiola a fost surprins foarte nervos pe bancă, reproșându-i lui Haaland că a hotărât să îi lase mingea colegului său, în loc să execute el, așa cum se întâmplă de obicei.

Deși apreciază generozitate de care a dat dovadă, Guardiola spune că Haaland nu ar fi trebuit să facă acest gest, având în vedere că Manchester City avea un avans de doar două goluri pe tabelă.

"Meciul nu era încheiat, însă asta arată cât de bun și de generos este Erling. Dacă era 4-0 cu 10 minute înainte de final, în regulă, dar la 2-0? Erling este cel mai bun executant de penalty-uri acum, deci el trebuia să bată.

Astăzi, Erling putea să marcheze două sau trei goluri. A jucat incredibil de bine și s-a luptat excelent. Vreau să-l laud pe Erlig și când nu marchează. Dacă Gundogan ar fi marcat, toată lumea ar fi spus: 'În regulă, hat-trick, bravo!', dar un executant este un executant", a spus Pep Guardiola, după meci, potrivit BBC.

"Cetățenii" s-au impus cu 2-1 contra lui Leeds și și-au consolidat prima poziție în Premier League, cu 82 de puncte, la patru lungimi peste Arsenal.

Manchester City mai are de jucat patru meciuri în Premier League, cu Everton, Chelsea, Brighton și Brentford. Cu 9 puncte, echipa lui Pep Guardiola ar fi sigură de câștigarea titlului.

Pe lângă Premier League, Manchester City mai este implicată în semifinalele Ligii Campionilor, unde va înfrunta Real Madrid, dar și în finala Cupei Angliei, unde va lupta pentru trofeu cu marea rivală Manchester United.