VIDEO Guardiola, un car de nervi: Haaland nu l-a ascultat, Gundogan a ratat penalty-ul, iar City a luat gol

Pep Guardiola Erling Haaland Ilkay Gundogan Leeds United Manchester City Anglia
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 19:05
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 19:07

Manchester City a obținut o victorie la limită contra lui Leeds United, pe teren propriu, scor 2-1, în runda cu numărul 35 din Premier League.

Ilkay Gundogan a reușit o dublă în prima repriză, în ambele ocazii fiind servit de Riyad Mahrez, în minutele 19, respectiv 27. Totuși, finalul de meci a fost tensionat, iar Manchester City a tremurat pentru cele trei puncte.

"Cetățenii" au primit un penalty pe final, iar cel care a executat în minutul 84 a fost Ilkay Gundogan. Mijlocașul german a trimis în bară, iar Leeds a înscris la faza imediat următoare pentru 2-1, prin Rodrigo.

Pep Guardiola a fost foarte nervos după ratarea lui Gundogan, iar mai mulți reporteri prezenți pe Etihad susțin că antrenorul lui Manchester City i-a reproșat lui Erling Haaland faptul că l-a lăsat pe german să execute penalty-ul. Cel mai probabil, norvegianul a făcut acest gest pentru a-i da șansa colegului său de a-și trece în cont o triplă.

"Tu trebuie să bați!", i-ar fi strigat Guardiola lui Haaland în mai multe rânduri.

Până la urmă, rezultatul a rămas nemodificat. Manchester City s-a impus cu 2-1 contra lui Leeds și și-a consolidat prima poziție în Premier League, cu 82 de puncte, la patru lungimi peste Arsenal.

Manchester City mai are de jucat patru meciuri în Premier League, cu Everton, Chelsea, Brighton și Brentford. Cu 9 puncte, echipa lui Pep Guardiola ar fi sigură de câștigarea titlului.

Pe lângă Premier League, Manchester City mai este implicată în semifinalele Ligii Campionilor, unde va înfrunta Real Madrid, dar și în finala Cupei Angliei, unde va lupta pentru trofeu cu marea rivală Manchester United.