VIDEO FA Cup: Liverpool - Norwich 2-1. Seară japoneză pe Anfield! ”Dubla” lui Minamino califică echipa lui Klopp în sferturi

FA Cup Liverpool Norwich Anglia
Data publicarii: Joi 03 Martie 2022, 00:07
Data actualizarii: Joi 03 Martie 2022, 00:09

Liverpool a câștigat meciul cu Norwich, scor 2-1. Meciul a putut fi urmărit în direct pe PRO X și VOYO.ro.

”Cormoranii” au obținut calificarea grație ”dublei” semnate de Minamino în prima repriză a meciului de pe Anfield. Norwich a redus din diferență pe final și a forțat egalarea, dar nu l-a putut învinge pe Alisson pentru a doua oară. S-a terminat 2-1 și Liverpool merge în sferturile FA Cup.

Liverpool - Norwich 2-1

Minutul 90+4: Final de meci pe Anfield! Liverpool câștigă și obține calificarea în sferturile de finală ale FA Cup.

Minutul 84: Ocazie mare pentru Norwich! Alisson respinge în corner o minge expediată puternic de Rowe.

Minutul 77: GOOOL Norwich! Rupp reduce din diferență cu un șut la care Alisson nu a putut interveni.

Minutul 51: Bară Liverpool! Oxlade-Chamberlain trage pe jos, dar nimerește stâlpul porții lui Krul, iar mingea iese în afara terenului.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză în Liverpool - Norwich! ”Cormoranii” conduc categoric, scor 2-0.

Minutul 39: GOOOOL Liverpool! Minamino e pe val! Japonezul reușește ”dubla” cu un șut violent, la colțul scurt, fără nicio șansă pentru Krul.

Minutul 27: GOOOOL Liverpool! Minamino deschide scorul cu un șut violent din interiorul careului! Origi, aflat cu spatele la poartă, a pasat excelent către Minamino, care nu a iertat din fața porții.

Minutul 9: Bară Liverpool! Jones trage cu interiorul de la marginea careului către vinclul porții lui Krul, dar mingea nimerește bara transversală și iese în afara terenului. Golul plutește în aer în careul ”canarilor”.

Minutul 1: Fluier de start pe Anfield, într-o atmosferă senzațională creată de fanii lui Liverpool! Fără Salah, Firmino și Van Dijk, ”cormoranii” forțează calificarea în sferturile FA Cup.

• Liverpool: Alisson - Milner, Konate, Gomez, Tsimikas - Oxlade-Chamberlain, Henderson, Jones - Minamino, Origi, Diogo Jota
  • Rezerve: Adrian, Bradley, Diaz, Elliott, Kelleher, Mane, Matip, Morton, Robertson
  • Norwich: Krul - Byram, Zimmerman, Gibson, Giannoulis - Rupp, Normann, Lees Melou - Placheta, Pukki, Rashica
  • Rezerve: Dowell, Gilmour, Gunn, McLean, Rowe, Sargent, Sorensen, Tomkinson, Tzolis

Echipa lui Jurgen Klopp este neînvinsă în acest an, ultima înfrângere înregistrată fiind pe 28 decembrie. De atunci, Liverpool are 9 victorii consecutive, excluzând meciul cu Chelsea, când partida din timpul regulamentar s-a încheiat 0-0.

De cealaltă parte, Norwich vine după o serie de patru meciuri consecutive fără victorie, având trei înfrângeri în ultimele meciuri. În faza precedentă, Norwich a reușit să treacă de Wolves în FA Cup, în timp ce Liverpool a eliminat-o pe Shrewsbury.

Cele două echipe s-au întâlnit recent în campionat, iar Liverpool a ieșit învingătoare, 3-1. Până acum, Norwich și Liverpool nu s-au duelat în FA Cup.