"E prezentul și viitorul lui Liverpool". Jucătorul de 18 ani remarcat după victoria din FA Cup

Liverpool FA Cup Stefan Bajcetic Anglia
Data publicarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 17:34
Data actualizarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 17:35

FC Liverpool s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale FA Cup, după ce s-a impus la limită, cu 1-0, pe terenul lui Wolverhampton, cu care terminase la egalitate în urmă cu zece zile, scor 2-2, pe Anfield.

"Cormoranii" au câştigat această partidă rejucată din turul al treilea al FA Cup graţie golului marcat de Harvey Elliott în minutul 13.

Liverpool, deţinătoarea trofeului, va avea o misiune dificilă în faza următoare a competiţiei, urmând să înfrunte, pe 29 ianuarie, echipa Brighton, în faţa căreia s-a înclinat fără drept de apel în campionat, sâmbăta trecută, scor 0-3.

Jurgen Klopp, impresionat de Stefan Bajcetic

Mijlocașul de 18 ani este unul dintre tinerii jucători pe care Jurgen Klopp i-a promovat la echipa mare în acest sezon.

În partida cu Woles, fotbalistul a jucat 74 de minute, iar evoluția sa l-a impresionat pe tehnicianul "cormoranilor". De altfel, Stefan Bajcetic a fost ales omul meciului.

"Stefan este un băiat tare bun, un jucător excelent, foarte inteligent în mișcări. Cu cât ești mai tânăr, cu atât ai nevoie de un început bun. A avut câteva oportunități în care s-a descurcat foarte bine", a declarat Jurgen Klopp.

Și Luis Garcia a avut cuvinte de laudă la adresa jucătorului iberic: "Veți spune că zic asta, pentru că este spaniol, dar Bajcetic arată că este prezentul și viitorul liniei de mijloc la Liverpool și Spania".