Raul Jimenez Manchester City Wolves Anglia
Data publicarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 16:26
Data actualizarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 16:39

Un jucător de la Wolves a văzut două cartonașe galbene în decurs de 31 de secunde contra lui Manchester City.

Raul Jimenez (30 de ani), atacantul lui Wolves, a fost eliminat după 46 de minute în meciul cu Manchester City.

În primul minut suplimentar al primei reprize, mexicanul a văzut un cartonaș galben pentru un fault făcut la mijlocul terenului asupra lui Rodri. Ulterior, Jimenez a blocat executarea rapidă a loviturii libere, iar Jonathan Moss i-a arătat al doilea cartonaș galben, trimițându-l la vestiare.

Între primul și al doilea cartonaș galben văzut de Jimenez au fost doar 31 de secunde, anunță Opta, care precizează că este pentru prima dată când atacantul este eliminat, după 102 meciuri în Premier League. De asemenea, atacantul este primul mexican din istoria campionatului care vede cartonașul roșu.

"Raul Jimenez a primit cel mai stupid cartonaș roșu pe care îl vei vedea vreodată. Avertizat pentru un fautl asupra lui Rodri, se dă lovitură liberă de la mijlocul terenului, el refuză să se retragă, blochează mingea și este eliminat", a fost reacția jurnalistului Rob Dawson, de la ESPN.

"O decizie puțin cam dură. S-a acordat ușor cartonașul roșu. A fost copleșit de moment, și-a dorit să oprească lovitura liberă, iar al doilea cartonaș galben s-a acordat prea ușor", a fost și opinia fostului internațional englez Jonathan Woodgate.

Fără Jimenez pe teren, Wolves s-a văzut învinsă pe Etihad Stadium. Raheem Sterling a transformat un penalty în minutul 66, iar Manchester City s-a impus cu 1-0.

Datorită victoriei cu Wolves, Manchester City își consolidează prima poziție în Premier League, având 38 de puncte după primele 16 meciuri. Podiumul este completat de Liverpool (34p) și Chelsea (33p), ambele cu câte un meci mai puțin.