Mutare șoc pregătită de Newcastle după ce Nick Pope s-a accidentat! Șeicii vor să-l readucă în Premier League pe portarul liber de contract din iunie

Newcastle david de gea Nick Pope Anglia
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 04 Decembrie 2023, 14:50
Data actualizarii: Luni 04 Decembrie 2023, 14:52

Newcastle s-a impus în duelul cu Manchester United din etapa cu numărul 14 din Premier League, scor 1-0.

Newcastle United a câștigat duelul cu Manchester datorită golului marcat de Gordon, în minutul 55, însă a suferit o pierdere importantă. Portarul titular, Nick Pope, s-a accidentat în minutul 86, dislocându-și umărul, așa cum i s-a întâmplat și când evolua pentru Burnley.

Astfel, se preconizează că Pope urmează să absenteze pe o perioadă de aproape patru luni, în contextul în care ar urma să se opereze. Portarul a lipsit aproximativ cinci luni la accidentarea precedentă, în perioada iulie 2018 - ianuarie 2019.

David de Gea, înapoi în Premier League?! Englezii fac anunțul neașteptat

Absența lui Pope va fi una extrem de importantă, în contextul în care portarul a fost un jucător cheie și a salvat echipa în multe momente, încă de la transferul său de la Burnley, în iunie 2022. Oficialii lui Newcastle speră să primească vești bune de la ultimele teste la care englezul a fost supus, însă în caz contrar, vor fi obligați să își întărească poarta în iarnă.

Conform Mail Sport, varianta luată în calcul de conducerea lui Newcastle este David de Gea, portarul care s-a despărțit de Manchester United, după 12 ani petrecuți pe Old Trafford, în iunie 2023. De atunci, portarul nu și-a găsit încă echipă, însă ar fi pe placul oficialilor clubului, asta și în contextul în care nu ar trebui să plătească o sumă de transfer și ar fi disponibil pentru mutare.

Newcastle îl mai are în lot și pe fostul titular, Martin Dubravka, cel care a intrat în teren în locul lui Pope împotriva lui United, păstrând poarta intactă, dar și pe Loris Karius și Mark Gillespie, care însă nu a mai jucat în campionat din 2020.