Cât va lipsi Joao Felix, după ce a luat cartonaș roșu în minutul 58, în primul meci jucat pentru Chelsea

Joao Felix Chelsea Anglia
Data publicarii: Vineri 13 Ianuarie 2023, 10:43
Data actualizarii: Vineri 13 Ianuarie 2023, 10:54

Joao Felix a fost eliminat în primul meci jucat pentru Chelsea.

Internaţionalul portughez, împrumutat săptămâna aceasta de Chelsea de la Atletico Madrid, a fost eliminat în meciul de debut la noua echipă, care a fost învinsă la limită pe terenul rivalei londoneze Fulham (scor 1-2), într-o restanţă contând pentru etapa a șaptea din Premier League.

Fulham s-a impus prin golurile marcate de Willian (minutul 25) şi Carlos Vinicius (minutul 73), în timp ce pentru Chelsea a înscris Kalidou Koulibaly (minutul 47).

Joao Felix a văzut cartonaşul roşu în minutul 58, la scorul de 1-1, după o intrare dură asupra unui jucător de la Fulham, Kenny Tete. Aceasta este prima eliminare directă din cariera fotbalistului, care primise anterior două cartonaşe galbene pe parcursul unei partidei disputate pentru Atletico Madrid, în septembrie 2021, împotriva celor de la Athletic Bilbao.

Portughezul a avut trei ocazii de a marca şi a provocat două cartonaşe galbene adversarilor în meciul de pe stadionul Craven Cottage, înainte ca evoluția solidă să fie umbrită de gestul care i-a adus eliminarea.

Cât timp va lipsi Joao Felix pentru Chelsea

În urma eliminării directe, jucătorul de 23 de ani va fi suspendat pentru trei partide, urmând să lipsească în confruntările cu Crystal Palace, Liverpool și Fulham.

Următorul meci în care va evolua ar putea fi cel cu West Ham, din campionat, de pe 11 februarie.