CLASAMENT Au comis-o din nou! Liverpool s-a împiedicat iar și titlul din Premier League e ca și pierdut

west ham - liverpool clasament Premier League Liverpool Anglia
Data publicarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 16:58
Data actualizarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 16:59

Meciul dintre West Ham și Liverpool s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, iar echipa lui Jurgen Klopp rămâne cu o singură victorie în ultimele cinci etape din Premier League.

”Cormoranii” s-au văzut conduși înainte de pauză pe London Stadium, prin golul marcat de Jarrod Bowen. Liverpool a revenit în joc în partea secundă, după ce Andy Roberton a restabilit egalitatea în minutul 48, iar autogolul semnat de Areola a dus scorul la 2-1 pentru echipa de pe Anfield.

Liverpool s-a împiedicat din nou în Premier League

Michail Antonio a marcat în minutul 77 pentru 2-2, iar Liverpool nu a mai reușit să revină în joc, astfel că echipa lui Jurgen Klopp pleacă de la Londra cu un singur punct.

Liverpool ajunge la 75 de puncte și este la două distanță de liderul Arsenal, care are un meci mai puțin, și la un punct de locul doi ocupat de Manchester City, care are două meciuri în minus.

Astfel, chiar dacă nu va pierde matematic campionatul după această etapă, va fi aproape imposibil ca Liverpool să mai spere la titlul de campioană la ultimul sezon cu Jurgen Klopp pe banca tehnică.

În următoarea etapă, Liverpool va avea parte de un alt test dificil, pe teren propriu, în compania celor de la Tottenham.

West Ham rămâne pe locul opt, cu 49 de puncte, la patru distanță de ultimul loc care asigură prezența în cupele europene. ”Ciocănarii” vor evolua în următoarea etapă în deplasare, în compania rivalei locale Chelsea.