Arsenal - Leeds United Arsenal Anglia
Data publicarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 19:03
Data actualizarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 19:03

După ce Manchester City s-a impus în derby-ul cu Liverpool, Arsenal a câștigat pe teren propriu cu Leeds, scor 4-1.

”Tunarii” au deschis scorul în minutul 35 prin Gabriel Jesus, din penalty. Imediat după pauză, Ben White a centrat perfect către Martinelli, care a reușit să puncteze pentru 2-0.

Arsenal, succes categoric cu Leeds!

În minutul 55, elevii lui Arteta s-au distanțat după ce Trossard a reușit să trimită în fața porții o minge pe care Jesus a reluat-o în poartă, reușind ”dubla”.

Leeds a marcat ”golul de onoare” în minutul 76 prin Kristensen, care a expediat un șut din afara careului. Xhaka a fost cel care a închis tabela, în minutul 84, iar Arsenal - Leeds s-a terminat 4-1.

Arsenal a ajuns la 72 de puncte și menține diferența de opt puncte față de Manchester City, cu un meci în plus, după 29 de etape. De partea cealaltă, Leeds rămâne pe 16, cu 26 de puncte.

În următoarea etapă, Arsenal se va deplasa pe terenul lui Liverpool, iar Leeds va juca pe teren propriu cu Nottingham Forest.