Rezultatul carierei pentru Maria Boldor! A cucerit medalia de bronz la Mondialul de Scrimă, la individual floretă

Maria Boldor Campionatul Mondial de scrima floreta feminin Alte sporturi
Data publicarii: Marti 19 Iulie 2022, 19:11
Data actualizarii: Marti 19 Iulie 2022, 19:13

Maria Boldor a realizat rezultatul carierei la Campionatul Mondial de Scrimă de la Cairo.

Sportiva de 25 de ani a ajuns în semifinalei probei de floretă, unde a concurat împortriva franțuzoaicei Ysaora Thibus, numărul opt mondial.

Românca nu a reușit să își învingă adversara, fiind învinsă cu scorul de 3-15 , însă rezultatul obținut de Maria Boldor este unul fantastic pentru scrima din România.

După prima rundă, scorul a fost 3-2 în favoarea floretistei din Franța. În cea de-a doua rundă, Thibus s-a impus decisiv, iar scorul a ajuns la 15-3, ceea ce a reprezentat și finalul confruntării.

Pentru delegația tricoloră este a doua medalie cucerită la Mondialele din Egipt, după bronzul reușit de Iulian Teodosiu, în proba individuală de sabie masculin.

Ultima medalie pentru România într-o probă de floretă la un Campionat Mondial de seniori datează din 2003, când Roxana Scarlat a urcat pe treapta a treia a podiumului în, la Havana.

La Mondialele din 2019 de la Budapesta, România a obţinut o medalie de bronz prin Bianca Pascu, la sabie individual. Delegaţia României pentru Campionatele Mondiale de scrimă de la Cairo (15-24 iulie) cuprinde 17 sportivi (12 fete şi 5 băieţi), care au ca obiectiv o clasare pe locurile 4-6. Agerpres