Halep 3-6 6-7 Serena, FINALA de la Cincinnati! Replica EROICA a Simonei! Prima reactie dupa a 6-a infrangere in fata Serenei Williams

WTA Maria Sharapova Simona Halep Tenis
Live Blog

Turneul de la Cincinnati

Data publicarii: Duminica 23 August 2015, 23:59
Data actualizarii: Luni 24 August 2015, 00:05

Simona Halep - Serena Williams, finala turneului de la Cincinnati, se joaca in aceasta seara, dupa ora 22:00

00:22 24 Aug
00:18 24 Aug

Simona, dupa meci: "Va multumesc tuturor, a fost o saptamana fantastica! Le multumesc si fanilor care au venit aici, au fost absolut speciali si sper ca le-am adus o bucurie in aceste zile! Felicitari Serena! Sper sa ne revedem la anul"

00:04 24 Aug

7-5. Serena castiga tie-break-ul si meciul. 7-6. Replica fantastica a Simonei in fata liderului mondial. Pentru Williams, e al 69-lea trofeu din cariera. Victorie cu 6-4, 7-6 a Serenei Williams.

00:01 24 Aug

6-5! Simona reuseste o minge senzationala, Serena nu are reactie!

6-4 Serena. Williams are doua mingi de meci.

23:59 23 Aug

5-3 Serena in tie-break.

23:57 23 Aug

3-3! Sustinere senzationala pentru Halep! E ca la un meci al nationalei de fotbal a Romaniei!

23:56 23 Aug

3-2 Halep! Simona se tine extraordinar, Romanii din tribune o sustin extraordinar!

23:54 23 Aug

2-1 Simona in startul tie-break-ului! Serena e nervoasa, Simonei i-a iesit o super lovitura!

23:53 23 Aug

Simona o aduce pe Williams la 40-40 pe serviciul ei. Serena castiga insa ultimele doua mingi ale game-ului si se impune. 6-6!

23:46 23 Aug

Game la 15 pentru Halep! Simona conduce cu 6-5!

23:43 23 Aug

Simona aduce game-ul pana la 40-30, insa n-are sansa in fata inca unui serviciu bomba. 5-5.

23:42 23 Aug

Serena are 40-0 pe serviciul ei, apoi urmeaza o superlovitura a Simonei. 40-15.

23:38 23 Aug

5-4 Halep! Simona isi face serviciul si forteaza o replica dintre cele mai bune din partea Serenei Williams.

23:36 23 Aug

Game fara discutii pentru Serena. 4-4.

23:32 23 Aug

Simona castiga game-ul! 4-3! Cahill vine din nou alaturi de ea si ii da sfaturi. A fost cel mai lung game al meciului, cele doua jucatoare au schimbat avantajele, insa Simona a reusit sa se impuna!

23:28 23 Aug

Serena are doua mingi de break, dar Simona revine si intoarce game-ul la avantaj! Posibilitate de 4-3 pentru Halep!

23:24 23 Aug

Williams isi face serviciul fara probleme. 3-3.

23:20 23 Aug

Statistica primului set:

23:19 23 Aug

Simona continua sa lupte si sa creada in victorie! 3-2! Halep isi ia serviciul!

23:18 23 Aug

Simona face break! Primul din acest set si primul dupa cel reusit dupa cel din primul set! Primul semnal de slabiciune din partea lui Williams. 2-2!

23:11 23 Aug

Serena Williams. :)

23:09 23 Aug

Halep pierde pe propriul serviciu. 2-1 Williams. Break pentru jucatoarea din Statele Unite/

23:07 23 Aug

1-1. Serena ia game-ul la avantaj.

23:03 23 Aug

Simona are 40-0 pe serviciul Serenei, insa numarul 1 mondial revine si egaleaza la 40. 3 sanse de break irosite.

23:01 23 Aug

Simona incepe excelent. 1-0! Romanii din tribune fac o atmosfera senzationala.

23:00 23 Aug

Antrenorul Cahill are prima interventie la margine. Simona discuta cateva zeci de secunde cu antrenorul ei.

22:55 23 Aug

Serena e dominanta pe propriul serviciu. 6-3. Nicio sansa pentru Halep dupa ce a condus cu 3-1. Williams a luat primul set.

22:54 23 Aug

Serena castiga 4 game-uri la rand. Daca isi ia serviciul, are primul set.

22:53 23 Aug

Halep face un punct superb, 40-15, apoi Serena inchide game-ul cu o minge pe linie. 5-3!

22:52 23 Aug

Serena are 40-0 pe serviciul Simonei.

22:47 23 Aug

Serie de asi a Serenei, care castiga la 0 pe propriul serviciu. 4-3.

22:46 23 Aug

Serena castiga la 15 pe serviciul Simonei. 3-3!

22:42 23 Aug

3-2 pentru Simona. Serena are un game sigur pe propriul serviciu.

22:39 23 Aug

Serena incepe game-ul cu un as. Al 4-lea din acest set. Serena pune distanta intre ea si Simona. 30-0.

22:38 23 Aug

Game Simona! 3-1! Halep e in control. Stapanire de sine perfecta a Simonei, pana acum.

22:37 23 Aug

Primul as al lui Halep! 30-15! Urmeaza un nou punct castigat de Serena, apoi un nou as Simona! 40-30!

22:34 23 Aug

2-1 pentru Simona. In acest game, castigat la 40, Serena a reusit 3 asi.

22:33 23 Aug

Simona castiga doua mingi si revine la egalitate. 40-40!

22:31 23 Aug

Doi asi consecutivi Serena, care face 40-15.

22:29 23 Aug

Simona castiga 4 puncte la rand si ia game-ul! 2-0!

22:27 23 Aug

Probleme la serviciu pentru Simona. Williams ii ia primele doua mingi din game. 0-30.

22:26 23 Aug

Break pentru Halep! 1-0, game la 15!

22:25 23 Aug

40-0 pentru Simona pe serviciul lui Williams!

22:24 23 Aug

Inceput perfect pentru Simona. Retur excelent, Halep are 30-0 pe serviciul Serenei.

22:21 23 Aug

Cele doua jucatoare au iesit pe teren si schimba lovituri de incalzire.

21:45 23 Aug
7th Heaven pentru Federer!

Victorie senzationala a elvetianului in fata numarului 1 mondial, Novak Djikovic! E a saptea victorie a lui Federer la Cincinnati!

Urmeaza Simona Halep - Serena Williams de la ora 22:00, FINALA feminina de la Cincinnati!

21:17 23 Aug

Federer ia primul set cu Djokovic si conduce deja cu 3-0 in al doilea! Demonstratie de clasa a elvetianului in aceasta seara!

19:36 23 Aug

In 30 de minute incepe finala masculina dintre Djokovic si Federer!

19:21 23 Aug

Simona Halep a efectuat antrenamentul oficial inainte de finala cu Serena de la Cincinnati!

14:26 23 Aug

Cristian Tudor Popescu spune ca Simona trebuie sa aiba ceva din agresivitatea Mariei Sarapova in finala din aceasta seara.

"O astept pe Simona Maria Halep! Dupa atata vreme de cand traiesc cu Simona, am ajuns sa-i simt tenisul in primul rand dupa ochi. Ai ei, nu ai mei. Privirile aruncate azi-noapte spre echipa, in care s-a aflat si Darren Cahill, au aratat mai multa hotarare si incredere decat gestul cu pumnul strans. Simona e bine cu capul si cu loja. (...) Simona Halep este din nou nr. 2 mondial, luandu-i locul Mariei Sharapova in coasta Serenei Williams. Sper ca la noapte, Pantera Neagra sa simta ca le are in fata pe Halep si Sharapova, „Tine mingea!” si „Loveste prima!”, la un loc. Si Simona sa nu uite nicio clipa ca n-are ce pierde, are doar ce castiga.", a scris jurnalistul Cristian Tudor Popescu pe Facebook.

O a?tept pe Simona Maria Halep!Dup? atâta vreme de când tr?iesc cu Simona, am ajuns s?-i simt tenisul în primul rând...

Posted by Cristian Tudor Popescu on Sunday, August 23, 2015
14:20 23 Aug

Serena Williams, inainte de finala cu Simona: "Simona joaca foarte bine. A fost in finala saptamana trecuta, munceste din greu pentru fiecare punct si joaca bine in mod constant. Cand m-a invins la Singapore, a jucat foarte bine. A avut o dorinta de razbunare incredibila. Sper sa fiu pregatita daca decide sa faca asta din nou."

10:03 23 Aug

Finala dintre Simona Halep si Serena Williams e programata in aceasta seara, dupa ora 22:00.

La ora 20:00 incepe finala masculina, intre Novak Djokovici si Roger Federer.

10:01 23 Aug

Pentru accederea in finala, Simona Halep si-a asigurat un cec in valoare de 240.500 de dolari si 585 de puncte WTA.

Castigatoarea turneului primeste 495.000 de dolari si 900 de puncte WTA.

05:17 23 Aug
"Nimic de pierdut cu Serena"

Halep a mers cu un mare zambet pe fata la interviul de dupa victoria cu Jelena Jankovici. Romanca joaca in noaptea asta finala cu Serena Williams, pe care spera sa o bata din nou, asa cum a facut-o si la Turneul Campioanelor.

"Zambesc pentru ca pot sa joc finale din nou. Am lipsit cateva saptamani, am stat acasa si m-am pregatit, dar am revenit si azi am jucat foarte bine, vremea a fost foarte buna. Suporterii mei au fost iar incredibili", a declarat Simona Halep imediat dupa victorie.

"Serena e cea mai buna jucatoare din lume, nu am nimic de pierdut. Trebuie sa ma bucur de finala, sa joc cel mai bun tenis al meu, sa dau tare in mingi si sa cred in mine", a spus Simona despre finala de luni dimineata.

05:15 23 Aug
VICTORIEEEE! Simona Halep e in finala de la Cincinnati!

Simona se impune in putin peste o ora in fata Jelenei Jankovici, scor 6-1; 6-2 si se califica in finala cu Serena Williams.

Cu aceasta victorie, Halep o depaseste pe Maria Sharapova si urca pe locul 2 in clasamentul WTA!

05:06 23 Aug

GAME Simona Halep! E 5-2, iar Jankovici serveste pentru ...victoria Simonei!

05:05 23 Aug

Darren Cahill a coborat la Simona Halep la scorul de 3-2. "N-as schimba nimic. Eu cred ca joci perfect", i-a spus australianul. :)

05:03 23 Aug

BREAK SIMONA HALEP! Simona castiga cel mai important punct al setului, in care Jankovici a opus rezistenta seriosa! Romanca are 4-2 in setul al doilea si serveste pentru desprindere.

04:54 23 Aug

BREAK Jankovici! Sarboaica reuseste cateva puncte castigatoare care ii aduc un rebreak nesperat. Halep conduce cu 3-2 in setul al doilea.

04:50 23 Aug

BREAK HALEP! Simona e singura pe teren in acest moment si conduce cu 3-1! Jankovici nu mai are putere nici macar sa se certe, asa cum a facut-o pana acum!

04:46 23 Aug

GAME HALEP! Simona conduce cu 2-1, dupa un punct in care sarboaica a opus rezistenta si a dat semne ca nu e gata sa cedeze asa usor acest meci!

04:42 23 Aug

GAME Jankovici! Sarboaica isi castiga in sfarsit serviciul si o face la zero! E 1-1 in setul al doilea!

04:41 23 Aug

GAME Halep! Setul doi incepe la fel! Simona isi castiga serviciul si conduce cu 1-0.

04:35 23 Aug

SET SIMONA HALEP! Simona reuseste break-ul, dupa cel mai lung punct al partidei! Jankovici a tras cu dintii de serviciul ei, dar nu s-a putut opune "uraganului" Simona Halep, care castiga primul set in 33 de minute!

04:28 23 Aug

"O lovitura tipica pentru Simona Halep" :)

04:26 23 Aug

GAME Halep! Romanca defileaza in acest moment si se pregateste sa castige primul set: 5-1.

04:21 23 Aug

BREAK Simona Halep! Al doilea la rand pentru romanca! E 4-1 in primul set, iar Jankovici nu pare capabila sa ii dea o replica pe masura in aceasta seara!

04:17 23 Aug

GAME HALEP! Jucatoarea romanca face legea pe teren si reuseste sa se desprinda in acest moment! E 3-1 in primul set!

04:12 23 Aug

BREAK Halep din nou! Al treilea break al meciului, iar Simona conduce cu 2-1.

04:07 23 Aug

REBREAK Jankovic! Simona greseste mult la serviciu si isi pierde avantajul. E 1-1 in primul set.

04:04 23 Aug

BREAK Simona Halep! Ce inceput de meci! Simona returneaza perfect si ia primul game al partidei!

04:01 23 Aug

Start primul set! Simona a castigat tragerea si a ales sa primeasca!

03:54 23 Aug

Incepe meciul Simonei Halep cu Jelena Jankovici, a doua semifinala de la Cincinnati!

03:44 23 Aug

Serena s-a calificat in finala!

Serena Williams a batut-o pe Svitolina in doua seturi si s-a calificat in finala de la Cincinnati. Meciul Simonei Halep urmeaza in cateva minute!

21:45 22 Aug

Lectura de seara, inaintea meciului dintre Halep si Jankovic.

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu asteapta un meci intre Simona Halep si cea pe care este aproape s-o depaseasca in clasamentul WTA, Maria Sharapova. "Acum cred ca are sa-i arate niste noutati", spune CTP. Voi ce credeti? Comentam impreuna pana la inceputul partidei!

Pac!-Pac! Pavlyuchenkova„Trage din orice pozi?ie!” pare s? fi fost planul tactic al Anastasiei Pavlyuchenkova pentru...

Posted by Cristian Tudor Popescu on Saturday, August 22, 2015
18:25 22 Aug
Halep, gata sa se retraga de la New Haven!

Simona Halep ia in calcul retragerea la New Haven, turneu pe care l-a castigat in 2013. Romanca acuza oboseala din ultima perioada, cu finala la Toronto si semifinala din aceasta noapte de la Cincinnati. Daca va participa la New Haven, Halep ar concura pentru a treia saptamana la rand, chiar inainte de US Open.

"Voi avea o discutie cu antrenorul meu si vom decide impreuna ce voi face la New Haven, pentru ca asa e normal cand luam astfel de decizii. Daca merge foarte bine aici, s-ar putea sa ma retrag de la New Haven, inca nu stiu. N-as vrea sa fiu obosita la US Open", a spus numarul 3 WTA la Digi.

17:25 22 Aug
Halep - Jankovici, scor 5-1!

Simona Halep mai are nevoie de o singura victorie pentru a trece peste Maria Sharapova in clasamentul WTA si a urce pe locul 2 mondial!

Halep o are in fata pe Jelena Jankovic, adversara pe care a invins-o si saptamana trecuta la Toronto in doua seturi. Romanca are 5-1 pana acum cu Jankovic si e mare favorita in fata ei. Totusi, chiar si sarboaica avertizeaza ca de aceasta data situatia va fi diferita.

"Am jucat impotriva Simonei saptamana trecuta si am intalnit-o si la Indian Wells. Sunt conditii diferite fata de saptamana trecuta - acolo batea vantul foarte tare, iar mingile erau diferite. Aici e umiditatea mai mare, conditiile sunt putin mai grele. Fiecare meci e un meci nou.

O sa fie un meci, sper ca o sa joc un tenis bun, trebuie sa-mi execut loviturile si sa cred in mine. Cel mai important e sa cred  ca se poate, sa joc bine si sa castig", a declarat Jankovic, care a trecut usor de Schmiedlova in sferturi, scor 6-4; 6-2.

Oboseala va fi un adversar important pentru Simona Halep. Ea vine dupa finala chinuitoare cu Bencic de la Toronto si dupa o serie de meciuri maraton la Cincinnati. "Sunt putin obosita acum. A trecut sa alerg mult, dar am reusit sa joc agresiv si sa lupt pentru fiecare punct", a declarat Halep dupa victoria cu Pavlyuchenkova., cea mai usoara de la acest turneu, 7-6, 6-2.

Daca ajunge pe locul 2 WTA, Simona Halep va evita intalnirea cu Serena Williams inainte de finala de la US Open.

13:06 22 Aug

Meciul dintre Simona Halep si Jelena Jankovici se joaca in noaptea aceasta, la ora 03:30.

08:48 22 Aug

Reactia Simonei dupa victoria cu Pavliuchenkova:

"A fost un meci greu, ea este destul de puternica, am jucat de multe ori contra ei. Primul set a contat foarte mult, am avut ceva dureri la picior. Am stat foarte concentrata si am reusit sa fiu mai puternica decat ea. Daca as fi pierdut, era mai greu sa revin! Ma simt destul de obosita, dar este normal dupa atatea meciuri grele."

"Am avut incredere dupa meciul de la Toronto, iar acum pot sa joc un tenis bun si sa castig meciuri grele. Sunt foarte fericita ca am ajuns in premiera in semifinale la Cincinnati."

07:16 22 Aug

Simona Halep s-a calificat in semifinale la Cincinnati, dupa ce a invins-o in doua seturi pe Anastasia Pavliucenkova, scor 7-6, 6-2.

Partida a durat o ora si 41 de minute.

In urmatorul meci, Halep o va intalni pe sarboaica Jelena Jankovic.

In cazul in care va ajunge in finala, Halep va urca pe locul 2 in clasamentul mondial.

Halep si Jankovici s-au intalnit in urma cu o saptamana, in turneul de la Toronto, intr-un meci castigat de romanca, scor 6-3, 6-4.

Pentru victoria cu Pavliucenkova, Halep si-a asigurat 350 de puncte WTA si un cec in valoare de 120.500 de dolari.

11:40 21 Aug

"A fost foarte dificil, nici nu stiu cum am castigat. Sunt foarte obosita, dar am vrut cu adevarat sa castig acest meci. Am luptat pana la final si sunt bucuroasa ca am fost concentrata pana la sfarsit. Poate ca am vorbit prea mult cu mine insami pe teren, dar maine voi fi mai tacuta" a spus Simona.

08:45 21 Aug

Simona a reusit un nou punct fantastic la Cincinnati

08:29 21 Aug

Halep a eliiminat-o si pe Andrea Petkovic de la Cincinnati (4-6, 6-4, 6-2) si va juca in turul urmator cu Pavlyuchenkova, o jucatoare care nu a batut-o pe sportiva noastra in 4 tentative pana acum! Daca o bate si pe aceasta, cel mai probabil Simona va juca in semifinale cu Elena Jankovic in meciul care o poate duce pe locul 2 WTA, in cazul unei victorii!

21:12 20 Aug
Belinda Bencic, out de la Cincinnati

Belinda Bencic, castigatoarea turneului de la Toronto, a abandonat la Cincinnati din cauza unei accidentari la mana, in meciul cu Safarova.

Jucatoarea de 18 ani a abandonat dupa ce a pierdut primul set cu Safarova, scor 2-6.

Safarova va juca impotriva invingatoarei dintre Caroline Garcia si Elina Svitolina.

13:26 20 Aug

Simona Halep a invins-o pentru prima data pe Mladenovic si s-a calificat in turul urmator la Cincinnati, acolo unde o va intalni in aceasta noapte, de la ora 4.00, pe Andrea Petkovic.

“A fost un meci dificil. Tot timpul am jucat trei seturi cu ea si m-a batut. A fost dificil sa intru in teren impotriva ei. Stiam ca sunt obosita si ca trebuie sa fiu concentrata pentru fiecare punct si m-am descurcat destul de bine.

Sunt obosita, e normal, am avut meciuri foarte grele la Toronto, cu adversare foarte bune. Am avut un singur antrenament pana la meci, dar acum ma simt mai bine, sper ca voi avea din nou o zi buna maine. Orice meci e un bonus pentru mine la acest turneu”, a spus Simona Halep.

“Imi place sa joc pe vant, pot sa tintesc destul de bine, dar este deranjant. Am incercat sa iau mingea foarte repede, sa lovesc tare, dar de multe ori am fost prinsa mult prea in spatele terenului, de aceea ea a castigat atatea game-uri impotriva mea" a mai spus Simona.

08:28 20 Aug

Halep va juca impotriva lui Petkovic in turul urmator la Cincinnati. Va fi al 5-lea meci al Simonei Halep impotriva sportivei aflata pe locul 17 in clasamentul WTA. Halep are 4 victorii si o singura infrangere cu jucatoarea din Germania. Ultima data, cele 2 s-au intalnit la Beijing in 2014 iar Halep a castigat cu 7-6(4), 5-7, 7-6(1)

08:02 20 Aug

Simona Halep e laudata pe Twitter-ul oficial WTA pentru o lovitura senzationala reusita in meciul cu Mladenovic. Halep a reusit sa ajunga la o scurta a jucatoarei din Franta si a returnat superb, imposibil pentru Mladenovic sa mai loveasca!

01:14 20 Aug
Irina Begu, eliminata

Irina Begu a fost eliminata in turul 2 al turneului de la Cincinnati de Schmiedlova, dupa un meci incheiat 1-6, 3-6

23:48 19 Aug

Ploaia s-a oprit din nou la Cincinnati, iar meciul dintre Safarova si Vandeweghe s-a ingheiat. Un singur game mai era de disputat din duelul celor doua.

Serena Williams - Pironkova 7-5, 6-3

Meciul dintre Coco Vandeweghe si Lucie Safarova a fost intrerupt la scorul de 6-4, 6-5 pentru cehoaica.

Alte meciuri amanate din cauza ploii sunt Irina Begu - Schmiedlova, Petkovic - Giorgi, Sloane Stephens - Barthel si Kvitova - Caroline Garcia

21:25 19 Aug
Simona: "Am dat totul pentru victorie"

"A fost foarte, foarte greu. Am incercat totul pentru a castiga. Cred ca am dominat meciul, am avut mingi de meci, dar nu am putut sa termin. Am ramas insa concentrata si am inchis meciul.

Ar insemna foarte mult sa ajung pe numarul 2 mondial, insa mai important e sa castig cat mai multe meciuri, sa ajung la Turneul Campioanelor, sa obtin trofee", a spus Simona Halep dupa meciul cu Mladenovic.

21:23 19 Aug
Petkovic sau Giorgi, in turul urmator

Simona Halep va juca in turul urmator cu invingatoarea dintre Andrea Petkovic si Camilla Giorgi. Meciul va avea loc in jurul orei 22:45

21:20 19 Aug

Simona Halep - Kristina Mladenovic 7-5; 5-7; 6-4

21:20 SET si MECI pentru Simona Halep! Simona s-a impus in decisiv cu 6-4, dupa aproape 3 ore de joc. Mladenovic a suferit pe final din cauza unei accidentari la coapsa si a intrerupt chiar meciul pentru cateva minute!

21:00 Simona s-a eliberat parca de toata tensiunea dupa gestul din finalul setului secund si se indreapta catre victorie. Totusi, Mladenovic nu renunta la lupta, iar scorul e 5-3 pentru romanca

20:33 Simona Halep a explodat dupa ce Mladenovic i-a luat setul secund si a dat cu racheta de pamant.

20:32 SET Mladenovic | Kristina Mladenovic isi adjudeca setul secund, dupa o revenire incredibila. Simona a ratat doua mingi de meci

20:28 Set doi extrem de dificil pentru Simona. Mladenovic a relansat jocul si a reusit chiar sa treaca la conducere. Simona serveste pentru a trimite setul 2 in tie break

20:19 Re-break Mladenovic si lucrurile se complica. Frantuzoaica a egalat la 5, in setul al doilea, desi Halep a avut meciul in mana

20:17 A doua minge de meci ratata de Simona, la 40-30. Meciul se prelungeste putin

20:13 Mladenovic revine, dupa ce a salvat o minge de meci, si isi castiga serviciul. Simona serveste insa pentru calificare

20:10 Simona rateaza o minge de meci, frantuzoaica Mladenovic ramane in joc!

20:07 Simona ia 4 gameuri consecutive si se afla la conducerea jocului! Halep are nevoie de un break pentru a incheia partida si pentru a obtine prima victorie in fata Kristinei Mladenovic

19:57 Set secund foarte disputat. Mladenovic a condus cu 3-1, dar Simona a revenit excelent sub ochii lui Darren Cahill. Scorul e 3-3

19:35 Inceput echilibrat si in cel de-al doilea set, fiecare jucatoare si-a castigat serviciul

19:27 SET!!! Simona Halep isi adjudeca primul set cu 7-5, dupa doua gameuri consecutive castigate!

19:21 Jocul e intrerupt de circa 5 minute, dupa ce Kristina Mladenovic a suferit ceea ce pare a fi o accidentare. Frantuzoaica a chemat medicul si acuza o problema la piciorul drept

In acest timp, Simona incearca sa se concentreze cat mai bine

19:12 Breaaaak! Game extrem de important luat de Simona, care poate inchide primul set pe propriul serviciu! 5-4

19:05 Desfasurare nebuna in primul set. Cele doua jucatoare au mers din break in break, scorul e 4-4

18:55 Doua gameuri consecutive castigate de Mladenovic, care egaleaza scorul

18:48 Game Simona | Jucatoarea noastra isi fructifica inca o data serviciul, fara mari emotii, iar scorul e 3-1

18:42 Mladenovic castiga un game extrem de disputat. Simona a avut 3 mingi de break, dar le-a pierdut pe toate, iar frantuzoaica a revenit. Scorul de 2-1 pentru romanca

18:37 Simona isi fructifica serviciul si face 2-0 in fata frantuzoaicei!

18:35 Simona Halep a inceput excelent meciul cu Mladenovic, jucatoare pe care nu a batut-o niciodata. Halep a facut break si pare a fi intr-o forma fizica buna, in ciuda abandonului din finala de la Toronto!

18:30 A inceput meciul de la Cincinnati

18:05 19 Aug

Meciul Simonei, amanat din cauza ploii

Duelul dintre Simona Halep si Kristina Mladenovic, din turul 2 al turneului de la Cincinnati, a fost amanat din cauza ploii. Meciul a fost programat initial pentru ora 18:00, insa startul a fost amanat cu o jumatate de ora. Ramai pe www.sport.ro pentru LIVE UPDATE!

09:40 19 Aug

Maria Sharapova si Venus Williams s-au retras de la Cincinnati! Astfel, Simona Halep poate ajunge pe locul 2 in clasamentul WTA daca ajunge in finala turneului.

“E o decizie grea pe care a trebuit sa o iau. N-am avut suficient timp sa ma recuperez. M-am antrenat aici cateva zile, dar cred ca aceasta e cea mai isteata decizie, pentru a putea ajunge la US Open cat de sanatoasa pot. Nu cred ca era o tinta realistica daca as fi jucat aici" a motivat Sharapova decizia.

19:26 18 Aug
Halep - Mladenovic, in turul 2, miercuri ora 18.00

Simona Halep va debuta la turneul de la Cincinnati impotriva frantuzoaicei Kristina Mladenovic, jucatoare in fata careia a pierdut de doua ori in tot atatea intalniri.

Mladenovic (locul 40 WTA) a trecut in runda inaugurata la Daniela Hantuchova (locul 68) si va avea ocazia sa joace pentru a treia oara impotriva actualului numar 3 mondial.

Mladenovic a mai batut-o pe Halep in 2015 la Birmingham, in faza sfeturilor, dupa un 2-6, 6-0, 7-6 (4).

17:41 18 Aug

Cei de la WTA scriu pe site-ul oficial despre un scenariu de vis pentru Simona Halep - revenirea pe locul 2 mondial! Simona se afla la 490 de puncte in spatele Mariei Sharapova in acest moment.

Turneul de la Cincinnati devine foarte important pentru ca are implicatii in ceea ce priveste tabloul pentru US Open, acesta urmand sa fie facut dupa clasamentul WTA de saptamana viitoare, iar cine se va afla pe locul 2 cu siguranta nu o va intalni pe Serena Williams cel putin pana in finala.

Pentru Simona Halep exista 2 variante pentru a trece pe locul 2 mondial:
? Daca Sharapova castiga primul ei meci la Cincinnati si pierde in al doilea, Halep va deveni numarul 2 mondial doar daca va castiga turneul.
? Daca Sharapova pierde primul ei meci la Cincinnati, Halep va deveni numarul 2 mondial daca ajunge in finala.

Din moment ce Sharapova are puncte de aparat la Cincinnati, nu este relevant daca aceasta va ajunge pana in semifinale, de exemplu, acolo unde ar da de Halep conform tabloului. Halep ar deveni numarul 2 mondial daca ar invinge-o pe aceasta si ar castiga si finala.

"O admir foarte mult. Inca joaca atat de bine si castiga atatea turnee. E frumos sa intalnesti o jucatoare de la care sa poti invata atat de multe. Mereu o urmaresc. Ii admir ambitia, este foarte competitiva in meciuri si iubeste sa fie numarul 1. Si eu sunt competitiva asa ca pot invata multe lucruri urmarind-o" a declarat Halep in timpul turneului de la Toronto de saptamana trecuta.

Halep si Sharapova s-au intalnit anul trecut la Cincinnati. Iata rezumatul acelui meci

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »
300x250
Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”