S-a rupt blestemul: Murray a castigat Wimbledon-ul si a devenit primul britanic care cucereste trofeul dupa 77 de ani! Djokovic, rapus in 3 seturi!

Novak Djokovic Andy Murray Wimbledon Tenis
Data publicarii: Duminica 07 Iulie 2013, 19:25
Data actualizarii: Duminica 07 Iulie 2013, 19:40

Djokovic - Murray 4-6, 5-7, 4-6

19.24: Game, set si meci pentru Andy Murray, dupa ce Novak Djokovic a salvat trei mingi de meci. Murray este primul britanic care castiga trofeul dupa 77 de ani.

19.10: Setul trei, 4-5 | Murray face break-ul si va servi pentru trofeu

19.08: Setul trei, 4-4 | Murray isi castiga serviciul si egaleaza scorul la game-uri

19.02: Setul trei, 4-3 | Incredibil - Murray reuseste rebreak-ul si poate egala la 4 daca isi castiga serviciul

18.58: Setul trei, 4-2 | Djokovic reuseste break-ul si da semne ca ar putea intoarce soarta acestei finale

18.51: Setul trei, 3-2 | Sarbul isi face serviciul si pare mai proaspat decat Murray. Urmatorul game este extrem de important - un break l-ar aduce pe Djokovic in joc. Urmeaza Murray la serviciu

18.49: Setul trei, 2-2 | Cate un break de fiecare parte in cel de-al treilea set, Djokovic egaleaza si urmeaza la serviciu

INFO: Ultimul britanic care a castigat trofeul a fost Fred Perry, in 1936

INFO: Turneul de la Wimbledon nu a mai fost castigat de un scotian de 117 ani

18.26: Setul doi, 5-7 | Murray isi castiga serviciul si face 2-0 la seturi

18.20: Setul doi, 5-6 | Murray face break-ul si va servi pentru set. Djokovic este nervos, s-a certat cu arbitrul de scaun si pare foarte deranjat de atitudinea publicului, care, bineinteles, il sustine pe britanic.

18.16: Setul doi, 5-5 | Murray isi face si el serviciul, final de set foarte tensionat

18.15: Setul doi, 5-4 | Djokovic castiga pe propiul serviciu

18.07: Setul doi, 4-4 | Revenire spectaculoasa a scotianului, care egaleaza la 4 situatia din setul secund, dupa ce salveaza doua mingi de break.

17.46: Setul doi, 4-1 | Djokovic si-a castigat serviciul

17.40: Setul doi, 3-1 | Djokovici da semne de revenire. Sarbul urmeaza la serviciu si poate lua un avantaj linistitor pentru castigarea setului doi.

17.22: Setul doi, 1-1 | Inceput echilibrat in cel de-al doilea set, ambii jucatori si-au castigat serviciul

17.15: Primul set, 4-6 | Djokovic e departe de forma maxima, scotianul castiga primul set al finalei

17.06: Primul set, 3-5 | Murray a castigat cel mai lung game de pana acum; Djokovic a avut in mai multe randuri sansa rebreak-ului pe serviciul scotianului. Sarbul urmeaza la serviciu.

16.53: Primul set, 3-4 | Scotianul face break-ul, moment dificil pentru Djokovic

16.49: Primul set, 3-3 | Nicio sansa pentru Djokovic, Murray a castigat un game alb pe propriul serviciu

16.44: Primul set, 3-2 | Djokovic si-a castigat serviciul. Este un moment bun pentru sarb, a castigat doua game-uri consecutive, iar un break in urmatorul joc ar dezechilibra balanta in primul set in favoarea lui.

16.42: Primul set, 2-2 | Sarbul si-a revenit repede si a facut rebreak-ul, din nou egalitate in primul set. Urmeaza Djokovic la serviciu

16.35: Primul set, 1-2 | Djokovic nu pare in cea mai buna, britanicul a reusit primul break al meciului si serveste pentru 3-1.

Turneul de la Wimbledon isi afla astazi castigatorul, sarbul Novak Djokovic, actualul numar 1 mondial, urmand sa se dueleze cu Andy Murray, favoritul publicului londonez si numarul 2 al clasamentului ATP.

Dupa o semifinala epuizanta in fata lui Del Potro, Djokovic are ocazia sa il invinga inca o data pe Murray si sa isi arate suprematia, campionul de origine sarba cautand sa isi consolideze pozitia de lider al clasamentului mondial.

Djokovic a mai reusit sa il bata in acest an pe Murray, in finala de la Australian Open, obtinand a treia victorie impotriva scotianului intr-o finala de Gran Slam, dupa Australian Open 2011 si US Open 2012.

De celalalta parte, Murray cauta sa balanseze lupta cu Djokovic si sa isi ia revansa pentru cele 11 infrangeri in fata sarbului.