VIDEO Atletico o DISTRUGE pe Bilbao la Bucuresti si cucereste Europa League! Atletico Madrid 3-0 Athletic Bilbao! Falcao, dubla de senzatie! Diego a inscris superb!

Data publicarii: Miercuri 09 Mai 2012, 23:40
Data actualizarii: Joi 10 Mai 2012, 07:26

Atletico Madrid e marea castigatoare din acest an a Europa League dupa victoria cu 3-0 de pe National Arena cu Athletic Bilbao. Falcao a fost eroul serii, cu doua goluri superbe.

Europa League revine la Madrid! Atletico a reusit sa castige trofeul pentru a doua oara in trei ani dupa un meci nebun pe national arena cu rivala spaniola Athletic Bilbao.

Falcao a deschis scorul in minutul 7, cu un sut superb de la marginea careului. Tot el s-a distrat cu fundasii adversi in minutul 34 si a facut 2-0 inainte de pauza. Bielsa a lasat apararea si a mizat totul pe atac, insa jucatorii sai magici care au reusit s-o doboare pe Manchester United n-au avut forta sa revina in meci. Diego a profitat de spatiile ramase, a driblat superb trei adversari si a inchis meciul in minutul 85.

Ibai a lovit bara in prelungiri pentru Bilbao, dar era prea tarziu. El Loco Bielsa pierde in fata fostului sau elev, Diego Simeone, care castiga primul trofeu ca antrenor la 42 de ani.

Echipele de start:
Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Godin, Joao Miranda, Filipe Luis - Mario Suarez, Gabi - Diego, Adrian, Arda Turan - Falcao. Antrenor: Diego Simeone.
Rezerve: Asenjo, Lopez, Dominguez, Assuncao, Koke, Salvio, Martin.

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, Javi Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe - Herrera, Iturraspe, De Marcos - Susaeta, Muniain - Llorente. Antrenor: Marcelo Bielsa.
Rezerve: Raul, Jose, Ekiza, Perez, Toquero, Gabilondo, Gomez.

ASEZARILE IN TEREN:

LIVE TEXT:
>
Atletico Madrid e la a opta finala europeana!
>Echipa lui Simeone nu a mai pierdut in Europa League de 11 meciuri!
>Cine deschide scorul in seara asta va reusi golul numarul 1300 in acest sezon de Europa League.
>Au jucat in jur de 3800 de fotbalisti
>S-au marcat 102 duble, 7 hattrick-uri iar Huntelaar a reusit sa dea si 4 goluri
>Au participat 193 de echipe din 53 de tari, s-au aratat 2195 de cartonase galben si 120 de cartonase rosii
>E meciul cu numarul 100 pentru Atletico Madrid in Cupa Uefa sau Europa League.
>Atletico e mai buna la duelurile din campionat, cu 64 de victorii la 59.

>
Oricine ar castiga finala dintre Athletic si Atletico, unul dintre Marcelo Bielsa si Diego Simeone va deveni doar al 4-lea antrenor din afara Europei care castiga o competitie europeana dupa Luis Carniglia(Real Madrid CCE 1958 si 1959) Helenio Herrera (Inter CCE 1964 si 1965) si Alfredo di Stefano(cel care a reprezentat atat Spania, cat si Argentina la nivel international a castigat Cupa Cupelor cu Valencia in 1980)

>
Neamtul Wolfgang Stark va arbitra finala. El va fi ajutati de asistentii Jan-Hendrik Salver si Mike Pickel si de asistentii suplimentari Florian Meyer si Deniz Aytekin, toti din Germania. Arbitru de rezerva pentru central va fi francezul Stephane Lannoy, in timp ce germanul Mark Borsch va fi rezerva pentru asistenti.

>
Diego Simeone poate deveni doar al 3-lea om care castiga aceasta competitie atat ca antrenor, cat si ca jucator; Dino Zoff a reusit ca portar cu Juventus in 1977 cand a invins-o pe ... Athletic Bilbao. Ca antrenor, a castigat-o tot cu Juventus in 1990. Huub Stevens a castigat in 1978 cand era fundas la PSV Eindhoven si ca antrenor al lui Schalke
04 in 1997.

>Cum arata vestiarul celor de la Atletico inaintea meciului:

>Ambele echipe nu si-ar dori sa se ajunga la penalty-uri, niciuna neavand vreo victorie in competitiile europene la loviturile de departajare! Atletico a pierdut de 3 ori la penalty-uri(6-7 cu Derby County in 1974-1975, 1-3 cu Fiorentina in 1989-1990 si 1-3 cu Villarreal in 2004). In schimb, Athletic Bilbao a ajuns doar o data la penalty-uri si a pierdut. Adversara era nimeni alta decat Cfr Cluj! A fost 5-3 pentru romani in 2005 in runda a 2-a din Intertoto.

>Cum arata National Arena inaintea meciului:

>Bilbao, echipa considerata in deplasare in seara asta, va juca in verde in seara asta.

>Selectionerul Spaniei, Vicente del Bosque, se afla in tribunele National Arena. Inainte de meci a aflat ca Puyol nu va juca la EURO. Ii poate gasi inlocuitor chiar in seara asta.

>Trofeul Europa League! Pe el se bat cele doua echipe in seara asta.

Coregrafii de senzatie pe National Arena!

Cele doua echipe asteapta sa se termine coregrafia organizata dupa aducerea trofeului ca sa poata intra pe teren.

Jucatorii au intrat pe gazon in delirul multumii. Se canta imnul Europa League! Bucurati-va de fotbal!

National Arena e un vulcan! Cum se vede stadionul din elicopter!

Min 1: A inceput jocul. Bilbao ataca la poarta din stanga in prima repriza! Cele doua galerii sunt dementiale!
Min 2: Prima ocazie a meciului! Adrian Lopez reia cu capul din centrul careului dupa o centrare buna de la Arda Turan, mingea se duce pe langa poarta! Bascii fluiera!
Min 4: O noua centrare in careul bascilor, Diego incearca reluarea, dar faulteaza in atac.
Min 5: Iraola urca in atac pe partea dreapta, dar centrarea lui este respinsa cu usurinta de fundasii lui Simeone. Bilbao are inceput timid de joc.
Min 6: O noua ocazie mare pentru Atletico! Adrian Lopez patrunde in atac si suteaza, mingea e deviata pana la Diego, care nu poate sa reia!

Min 9: GOOOL ATLETICO!!!
Falcao deschide scorul pe National Arena cu un sut fabulos la coltul lung din careu!
Columbianul e golgheterul Europa League, cu 11 goluri. Falcao a inscris golul 1300 in acest sezon de Europa League! Falcao are 28 de goluri in 29 de meciuri in Europa League. E al treilea in topul celor mai tari jucatori din istoria Cupei UEFA si Europa League!

Min 11:
Ocazie si pentru Bilbao! Llorente reia cu capul din careu, dar mingea trimisa de el se duce slab pe langa poarta. Bascul cere penalty, dar nu se pune problema.
Min 15: Bilbao isi revine dupa socul deschiderii de scor! Corner obtinut de Llorente, dar executia lui Susaeta ramane fara rezultat!
Min 16: Iraola centreaza in careul lui Atletico pentru Llorente, dar atacantul nu ajunge la minge!
Min 18: Contraatac rapid al lui Atletic, Diego suteaza de la 20 de metri pe jos, dar mingea se duce mult pe langa poarta!
Min 19: Ocazie uriasa Bilbao! Llorente sterge mingea din voleu in careu, aceasta ocoleste de putin poarta.

Min 20: Meci intrerupt, doi suporteri au intrat pe teren!
Spaniolii se intreaba daca e vorba de Jimmy Jump, celebrul fan catalan care obisnuieste sa patrunda la finale pe gazon.

Min 23: Se reia jocul cu o contra rapida a lui Atletico, Falcao e faultat la 18 metri. Diego bate lovitura libera, mingea deviata de zid ajunge in corner!
Min 24: Faza se muta la poarta lui Atletico, Muniain suteaza de la 25 de metri, Curtois respinge in fata, dar Llorente nu e acolo sa reia!
Min 26: Min 26: Galben pentru Falcao.
Min 30: Muniain se resimte dupa o lovitura si ar putea fi schimbat. Atletico se blocheaza bine in aparare si incearca sa dea lovitura inainte de pauza pe contraatac.
Min 33: GOOOOL!!! Tot Atletico! Tot Falcao!!! Columbianul a preluat in 6 metri, a intors doi adversari, s-a intors cu fata la poarta si a marcat! Madridul se pregateste de sarbatoare!!!

Falcao e cel mai urat om din Tara Bascilor in acest moment :))

Min 38: Bilbao ataca, dar Llorente e marcat bine de fundasii lui Simeone. O singura data a reusit sa scape din marcaj si atunci a fost aproape de gol.
Min 40: Falcao e lansat printre fundasii basci, le ia fata, dar se ciocneste dur de portarul lui Bilbao, care se resimte!
Min 44: Iraizoz iese gresit si e la un pas s-o comita, dar se da fault in atac la Diego.
Min 45: Un lucru e CLAR! Falcao e cel mai tare jucator de pe National Arena! O noua faza de senzatie a columbianului, trei diblinguri superbe si un nou sut de la marginea careului, putin peste poarta!
Min 45+1: De Marcos suteaza si el de la marginea careului, mingea deviata iese in corner!
PAUZA! Falcao conduce cu 2-0. Pardon, Atletico are 2-0 in fata lui Bilbao pe National Arena!

Min 46: Bielsa face doua modificari la pauza. Intra Íñigo Pérez in locul lui Iturraspe, Ibai Gómez in locul lui Aurtenetxe.
Min 47: Centrarea lui Muniain e respinsa de Miranda, care a fost aproape de autogol!
Min 48: Javi Martínez reia cu capul la corner, mingea trece putin peste poarta!
Sunt oficial 52.347 de spectatori prezenti la aceasta finala!
Min 51: Diego patrunde in careu si suteaza din unghi, mingea loveste plasa laterala!
Min 55: Gabi suteaza de la 25 de metri pe jos, Iraizoz retine fara probleme!
Min 59: Perez suteaza superb din lovitura libera, dar Curtois respinge peste bara!
Min 60: Peluza lui Bilbao a inceput sa tremure! Llorente le-a luat fata fundasilor adversi pentru un moment, dar a fost deposedat in cele din urma!
Min 63: Bielsa joaca totul pe atac! Toquero intra, Herrera iese. Nu mai exista mijlocasi defensivi la Bilbao!
Min 64: Ocazie uriasa Adrian! Sutul sau la coltul lung cu efect s-a dus pe langa poarta de data asta!
Min 65: Amorebieta vede galben dupa un fault la Falcao!
Min 66: Diego suteaza din lovitura libera de la 20 de metri lateral stanga peste poarta!
Min 70: Ocazie pentru Bilbao! Gomez reia din prima din careu peste poarta!
Min 73: Ibai patrunde superb pe partea stanga, centreaza in fata portii, Curtois respinge pana la De Marcos iar acesta reia din prima peste poarta!
Min 74: Adrian e faultat la 18 metri iar Perez vede galbenul.
Min 75: Gabi suteaza din lovitura libera, mingea loveste zidul si iese in aut.
Min 76: Ocazie Bilbao! Sutul lui Susaeta e deviat si trece putin pe langa poarta!
Min 78: Atletico se joaca! Arda Turan incearca o scarita dupa o cursa superba, dar portarul retine fara probleme!
Min 79: Ocazie imensa Bilbao! Susaeta suteaza in Curtois!
Min 80: Se joaca pe contre! Falcao patrunde in careu si trage, mingea deviata loveste bara si e respinsa de Iraizoz!

Min 83: Bilbao o tine pe Atletico in propriul careu, dar Ibai lufteaza incredibil din careu!
Min 85: GOOOL ATLETICO!!! Diego inscrie dupa o cursa senzationala de 40 de metri! Atletico e noua detinatoare a Europa League! Muniain s-a prabusit pe teren si a inceput sa planga!

Min 88: Schimbare la Atletico. Salvio intra in locul lui Adrian.
Min 89: O noua schimbare la Atletico! Iese Diego, intra Koke. Bascii plang in tribune, cei de la Atletico canta!
Min 90+1: Susaeta vede galben.
Min 90+1: Trei minute de prelungire!
Min 90+2: Ibai loveste bara cu o torpila de la 30 de metri!

Min 90+3: Intra Álvaro Domínguez, iese Arda Turan!
FINAL! Atletico bate cu 3-0 si castiga Europa League pe National Arena!!!