Dinamo Dinamo volei SuperCupa Romaniei Volei
Data publicarii: Marti 27 Septembrie 2022, 21:49
Data actualizarii: Marti 27 Septembrie 2022, 21:53

Trofeu important cucerit de formația din Șoseaua Ștefan cel Mare.

CS Dinamo Bucureşti a cucerit pentru a doua oară Supercupa României la volei masculin, marţi seara, după ce a învins-o pe CSM Arcada Galaţi cu scorul de 3-2 (25-23, 23-25, 27-25, 26-28, 17-15), în finala găzduită de Sala Sporturilor din Constanţa.

Dinamo, care a obţinut trofeul şi anul trecut, a intrat în competiţia de anul acesta, desfăşurată într-un nou format, din postura de vicecampioană naţională.

Arcada este campioana en titre şi câştigătoarea Cupei României în sezonul trecut, celelalte două participante (învinse în semifinale), fiind CSA Steaua (finalista Cupei României, locul patru în Divizia A1) şi SCM ''U'' Craiova (medaliată cu bronz în sezonul trecut).

Sergio Luiz Felix Junior a fost cel mai bun dinamovist, cu 20 de puncte, susţinut de Gabriel Cherbeleaţă (11), Bela Bartha (10) şi Rareş Bălean (10).

De la Arcada, care a cucerit Supercupa în 2017 şi 2019 (când a învins-o pe Dinamo), s-au remarcat Marian Bala (18 puncte), Daniel Malescha (15) şi Kristaps Smits (12). Agerpres