Prea 'galactice' pentru noi: Metal Galati - Asystel Novara 0-3 (18-25, 19-25, 20-25)

Data publicarii: Miercuri 13 Ianuarie 2010, 18:23
Data actualizarii: Miercuri 13 Ianuarie 2010, 22:53

Parasita de jucatoarele straine, care au vazut meciul din tribuna, Metal Galati, n-a castigat niciun set azi in fata italiencelor de la Asystel Novara, dar s-a calificat in turul urmator din Liga Campionilor la Volei.

REMAT, in optimile Challenge Cup! Dinamo, out din Cupa CEV! Tomis Constanta, in sferturile Cupei CEV!

Problemele financiare de la Metal Galati au atins apogeul. Neplatite cu lunile, jucatoarele straine nu au mai vrut sa intre in teren la meciul din grupele Ligii cu italiencele de la Asystel Novara.

Antrenorul Terzic nu a avut de ales si a jucat cu ce a avut, insa pustoaicele de la Metal nu au rezistat si au pierdut cu 3-0, chiar daca au inceput bine fiecare set.

Chiar si asa, Metal Galati s-a calificat in turul urmator. Totusi, metalistele mai au un meci de disputat in Polonia, cu Fakro Muszyna. Meciul se joaca in direct pe Sport.ro pe 19 ianuarie.

In cealalta partida din grupa D a Ligii Campionilor, formatia rusa Zarechie Odintsovo a dispus, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, de formatia poloneza Fakro Muszynianka.

Dupa cinci etape disputate in grupa D, Metal Galati ocupa ultima pozitie in clasament, cu 7 puncte. Liderul grupei este Asystel Novara (9 puncte), iar pe locul secund se afla Zarechie Odintsovo (7 puncte), urmata de Fakro Muszynianka (7 puncte).

In turul doi al competitiei se califica primele trei echipe din fiecare grupa plus echipa cu cea mai buna linie de clasament de pe locul 4, de unde rezulta un numar de 13 echipe. La 21 ianuarie, forul european va decide echipa gazda a ultimei faze a Ligii Campionilor, "Final Four" dintre echipele care au ocupat locurile 1-3 in grupa.

Echipa desemnata organizatoarea turneului se va califica in mod automat in "Final Four", astfel ca locul acesteia in "Top 12" va fi luat de echipa cu cea mai buna linie de clasament din randul celor care au ocupat ultimul loc in grupe.

REMAT, in optimile Challenge Cup!

Echipa de volei masculin Remat Zalau s-a calificat miercuri, pe teren propriu, in optimile de finala ale Challenge Cup, dupa ce a invins formatia belgiana PNV Waasland Kruibeke, cu scorul de 3-1.

Ardelenii au pierdut primul set, cu 21-25, dupa care si-au luat revansa in fata propriilor fani, 25-21, 25-21 si 25-13. Meciul a durat 90 de minute.

In tur, Remat Zalau s-a impus in Belgia, tot cu 3-1 pe seturi.

Echipa de volei feminin Dinamo Bucuresti a ratat miercuri calificarea in sferturile de finala ale Cupei CEV, dupa ce a fost invinsa, in deplasare, de formatia germana SC Schweriner, scor 3-0.

Scorul pe seturi al partidei din Germania a fost 25-23, 25-22, 25-22.

In tur, fetele de la Dinamo au invins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, dar setul obtinut de formatia germana in deplasare i-a adus acesteia calificarea in sferturile de finala ale competitiei.

Vicecampioana Romaniei la volei feminin, CS Volei 2004 Tomis Constanta, a obtinut calificarea in sferturile de finala ale Cupei CEV dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, formatia poloneza PTPS Pila cu scorul de 3-0 (25-19, 25-10, 25-17).

Partida a durat doar 63 de minute.

In sferturile de finala, CS Volei 2004 Tomis va intalni invingatoarea dintre Uralochka-NTMK Ekaterinburg (Rusia) si Dauphines Charleroi (Belgia), returul urmand sa se dispute joi. In mansa tur, Ekateringurg s-a impus in Belgia cu 3-1. Partida tur se va disputa in 16/17/18 februarie (turul), iar returul la 23/24/25 februarie.

Echipa de volei masculin Dinamo Bucuresti a ratat dramatic, miercuri, calificarea in optimile de finala ale Challenge Cup, desi a invins in deplasare, formatia slovaca Chemes Humenne, cu scorul de 3-2 (17-25, 25-18, 25-22, 19-25, 19-17).

Dinamovistii si-au "parafat" soarta inca din tur, cand au fost invinsi pe teren propriu, cu 3-2. Miercuri, in deplasarea din Slovacia, Dinamo a condus cu 2-1, dar a fost egalata, a avut 14-10 in setul cinci, pe care l-a castigat dramatic, egaland situatia la general la seturi, 5-5. Setaverajul a fost insa superior slovacilor, 212-207, astfel incat acestia au obtinut calificarea in optimile de finala ale Challenge Cup.