Metal Galati, eliminata de Fenerbahce din Liga Campionilor

Fenerbahce Metal Galati Volei
Data publicarii: Joi 18 Februarie 2010, 22:25
Data actualizarii: Joi 18 Februarie 2010, 22:25

Campioana Romaniei la volei feminin, Metal Galati, si-a incheiat parcursul in acest sezon de Liga Campionilor, dupa ce a fost invinsa, joi, in deplasare, de formatia turca Fenerbahce Istanbul, cu scorul de 3-0 (25-15, 27-25, 25-20), in meciul retur din faza play-off-ului de 12 echipe.

Dupa un prim set fara istoric, Metal Galati a avut o revenire in setul secund, egaland si preluand conducerea, 10-11. Meciul a continuat echilibrat, 18-18, dar Metal nu a reusit sa se impuna, desi a condus cu 23-24, setul revenind gazdelor, cu 27-25. Fetele antrenate de Zoran Terzici au avut o evolutie buna si in debutul setului trei, 3-6 si 15-16, punand probleme turcoaicelor, insa finalul a apartinut lui Fener, care s-a impus cu 25-20.

In tur, echipa turca s-a impus si la Galati, cu acelasi scor, 3-0 (25-21, 25-23, 25-15), iar cu scorul general de 6-0 s-a calificat in faza play-off-ului de sase echipe. Aceasta se va derula tot in dubla mansa eliminatore, castigatoarele urmand a evolua la Turneul Final Four, in care s-a calificat direct, datorita organizarii, formatia franceza RC Cannes. Turneul final va avea loc in 3-4 aprilie.