FOTO ȘI VIDEO Ce victorie! Volei Alba Blaj a învins în meciul de debut în Champions League

Volei Alba Blaj Bogumila Biarda CEV Champions League Katarina Jovic Nneka Onyejekwe Volei
Data publicarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 08:31
Data actualizarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 08:37

Cea mai bună echipă din voleiul feminin românesc a câștigat în Polonia la LKS Lodz.

CSM Volei Alba-Blaj a învins formaţia poloneză LKS Commercecon Lodz cu scorul de 3-1 (25-23, 19-25, 31-29, 25-17), miercuri seara, în deplasare, în meciul său de debut în Grupa E a Ligii Campionilor la volei feminin.

După ce a trecut de două tururi preliminare, campioana României a reuşit să câştige în Polonia după aproape două ore de joc (1 h 53 min).

Setul al treilea a fost unul esenţial, echipa ardeleană salvând patru mingi de set înainte de a se impune cu 31-29.

Bogumila Biarda, Katarina Jovic și Nneka Onyejekwe, cele mai bune de la Blaj

De la echipa din Blaj s-au remarcat Bogumila Biarda (18 puncte), Katarina Jovic (15) şi Nneka Onyejekwe (10).

MVP-ul gazdelor a fost Valentina Diouf (22 puncte), evoluţii apreciate având şi Amanda Francisco (16) şi Kamila Witkowska (11).

Meciul au fost arbitrat de Sonja Simonovska (Muntenegru) şi de italianul Stefano Cesare.

Greul abia urmează: meci cu Volero Le Cannet

În celălalt meci al grupei, Volero Le Cannet a trecut de SC Prometei Dnipro cu 3-0 (25-20, 25-22, 25-20).

CSM Volei Alba-Blaj va juca următorul meci pe 15 noiembrie, cu Volero Le Cannet.