FOTO ȘI VIDEO Avem și echipe care câștigă la scor în grupele Champions League! Victorie spectaculoasă în deplasare pentru Volei Alba Blaj

Volei Alba Blaj Bogumila Biarda Katarina Jovic Nneka Onyejekwe Volero Le Cannet Volei
Data publicarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 10:10
Data actualizarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 10:21

Cea mai bună formațe de volei feminin din România a jucat ultimul meci din 2023 din grupele Ligii Campionilor.

CSM Volei Alba Blaj a reuşit o victorie spectaculoasă cu echipa franceze Volero Le Cannet, 3-0 (25-23, 26-24, 25-15), marţi seara, în deplasare, într-un meci din Grupa E a Ligii Campionilor la volei feminin.

Campioana României şi-a luat astfel revanşa pentru eşecul de pe teren propriu, cu 2-3.

CSM Volei Alba Blaj s-a impus în Hexagon, deşi şi-a pierdut căpitanul, Nneka Onyejekwe, care s-a accidentat.

Bogumila Biarda și Katarina Jovic, cele mai bune de la Volei Alba Blaj în 3-0 cu Volero Le Cannet

Bogumila Biarda (14 puncte) şi Katarina Jovic (11) au fost cele mai bune jucătoare ale echipei ardelene. Anna Kotikova a fost MVP-ul gazdelor, cu 21 de puncte. Viktoria Russ (ex-Blaj) a încheiat cu 8 puncte.

Meciul, la care au asistat 1.043 de spectatori, a fost arbitrat de sârbul Mirko Jankovic şi de grecul Alexandros Mylonakis, scrie Agerpres.

În alt meci, LKS Commercecon Lodz a învins-o pe SC Prometei Dnipro Kamianske cu 3-2.

Campioana României și Volero Le Cannet se luptă pentru primul loc în grupă

În clasament, pe primul loc se află Volero Le Cannet, cu trei victorii şi o înfrângere, urmată de CSM Volei Alba Blaj, două victorii şi două eşecuri, LKS Commercecon Lodz, două victorii şi două eşecuri, SC Prometei, o victorie şi trei eşecuri.

CSM Volei Alba Blaj va juca următorul meci, penultimul, pe 11 ianuarie, acasă, cu LKS Lodz.

Cum s-a calificat Volei Alba Blaj în grupele CEV Champions League

Volei Alba Blaj s-a calificat în faza grupelor după ce a jucat în ambele tururi preliminare, câştigând turneul din primul tur şi clasându-se pe locul 2 la turneul din turul II, pe care l-a găzduit.

Prima clasată în fiecare din cele cinci grupe se va califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, iar echipele de pe locul 2 şi o singură formaţie de pe locul 3, cu cea mai bună linie de clasament, vor evolua în play-off pentru alte trei locuri disponibile în sferturi, scrie news.ro.

De asemenea, celelalte echipe de pe locurile 3 vor continua în sferturile de finală ale CEV Cup.

În 2023, trofeul a fost câştigat de VakifBank Istanbul.