RESPECT! Asta e cu siguranta imaginea anului! Un jucator a uitat de orice pentru un fan aflat in scaun cu rotile! Momentele care iti fac pielea de gaina: VIDEO

Championship Barnsley Burnley Cardiff True Story
Data publicarii: Duminica 05 Mai 2013, 13:09
Data actualizarii: Duminica 05 Mai 2013, 13:39

Sambata s-a incheiat cel mai echilibrat campionat din lume - Championship, cea de-a doua liga din Anglia, a oferit momente incredibile pe toate stadioanele!

Cea de-a doua liga din Anglia a avut sambata ultima etapa si a fost una cat se poate de spectaculoasa! Hull City a devenit cea de-a doua echipa promovata direct desi a primit gol din penalty in prelungirile partidei cu Cardiff, cealalta echipa promovata direct. Hull a profitat de infrangerea lui Watford acasa cu Leeds, 1-2, meci in care gazdele au avut un ghinion imens - portarul Almunia s-a accidentat la incalzire iar rezerva lui in timpul meciului! Astfel, cel de-al treilea portar a intrat in poarta si gafat la golul decisiv al lui Leeds! Watford avea insa nevoie de victorie.

4 echipe se vor lupta pentru ultimul loc care duce in Premier League - Watford, Brighton, Crystal Palace si Leicester! Ultima a terminat pe locul 6 dupa un gol pe final de meci contra lui Nottingham Forest, echipa pe care a depasit-o in clasament dupa acel gol, trecand si peste Bolton!

Un moment superb a avut loc la Barnsley - echipa batuta de Manchester City in sferturile Cupei Angliei a fost la cateva clipe de retrogradare. Au facut 2-2 contra celor de la Huddersfield si au trecut peste Peterbrough in clasament, echipa care o conducea pe Crystal Palace in minutul 80! 2 goluri ale londonezilor i-au condamnat pe cei de la Peterbrough. Momentul in care fanii si jucatorii lui Barnsley au realizat ca echipa ramane in Championship este epic!

Imaginea anului a venit insa de la meciul dintre Burnley si Ipswich. Gazdele au invins cu 2-0 intr-unul dintre putinele meciuri fara miza din aceasta ultima etapa. Atacantul celor de la Burnley, Danny Ings, a facut la finalul meciului un fan aflat in scaun cu rotile sa planga de fericire dupa ce i-a facut cadou ghetele sale si l-a pupat pe frunte