Minunata finala de Cupa Petrolul – Rapid, in ’95! Povestea unui meci de neuitat cu PARFUM de fotbal adevarat: VIDEO

true story Cupa Romaniei Petrolul Ploiesti Rapid True Story
Data publicarii: Marti 28 Mai 2013, 09:45
Data actualizarii: Marti 28 Mai 2013, 09:45

Exista o finala din Cupa Romaniei cu un farmec aparte. O finala care a adus aminte de o perioada minunata din fotbalul romanesc si pentru care s-a jucat cu indarjire si s-a pus suflet. Nu ca nu acum nu s-ar pune...atunci a fost altceva.

Petrolul 1–1 Rapid (6-4 d.p.) este o finala de Cupa Romaniei care si-a gasit un loc de cinste in istoria fotbalului romanesc. Un meci pe care daca l-ai vazut iti vei dori sa il revezi. Este genul acela de meci la care nu stii la ce sa te astepti. Nu au stiut nici rapidistii, nici petrolistii, iar fanii care au fost atunci pe Stadionul National isi amintesc perfect despre ce vorbesc.

Rapid era favorita sa castige Cupa Romaniei inaintea meciului, de vreme ce in campionat statea mult mai bine. In acel sezon, Rapid avea sa termine pe locul 4, in spatele celor de la Dinamo si Universitatea Craiova. Titlul il castigase Steaua, iar Petrolul era pe un modest loc 10.

In 1995 a fost ultimul an in care Petrolul a stralucit ca in ziele bune. Acele zile din anii ’70, cand Ilie Oana ascundea mingea iar portarii adversi o regaseau in poarta.
Cu Sorin Cartu pe banca si Marian Rada secund, Rapid visa sa castige un trofeu dupa o pauza de 20 de ani. Ultima oara cand echipa din Giulesti castigase Cupa era in 1974/1975, cand a batut cu 2-1 pe Universitatea Craiova intr-un alt meci legendar. CLICK AICI pentru VIDEO

21 iunie 1995 – O zi MAGICA pentru Petrolul
Au trebuit 82 de minute de eforturi si incercari nereusite pana ca Petrolul sa deschida scorul prin Andreicut, dupa o lovitura libera respinsa in fata de rapidistul Toader. Ion Marin care era pe banca a crezut cel mai mult in victorie. 5 minute mai tarziu scorul era 1-1, dupa golul lui Iulian Chirita.

S-au batut penaltyuri iar diferenta a facut-o portarul Petrolului, Preda si rapidistul Frunza. Pentru ploiesteni a inscris Zmoleanu, Grigore, Grama, Andreicut si Rachita, iar de la Rapid au marcat Danut Lupu, Chirita si Jean Vladoiu. S-a terminat 6-4 pentru Petrolul, iar rapidistii plecau acasa tristi.

Rapid: Toader - Ad. Matei, Bealcu, Vamesu, Cezar Zamfir, T. Curt, Chebac, Lupu, Constantinovici, Vladoiu, Iulian Chirita (au mai intrat Mutica si Frunza)

Petrolul: Preda - D. Chirita, O. Grigore, Rachita, Balaceanu, Leahu, Grama, Parlog, Abaluta, Zmoleanu, Zafiris (Bastina si Andreicut)
CLICK AICI pentru VIDEO

19 august 2005 – Reeditarea finalei si retragerea unui super jucator
10 ani mai tarziu a avut loc reeditarea acestui minunat meci. Era meciul care avea sa ii incheie oficial cariera lui Valeriu Rachita, fostul fundas care avea sa ajunga antrenor la Petrolul un an mai tarziu (A primit al doilea mandat in 2009 si a plecat in 2012).

O tragedie facut acest meci sa nu mai semene cu cel din 1995. La finalul celor 90 de minute, cand echipele si oficialii se aflau la vestiare, arbitrul Zoltan Erdei a facut un atac cerebral, iar mai apoi un infarct. A fost transportat la spital insa doctorii nu l-au mai putut ajuta si a murit.