Acum doi ani juca in liga a patra! Povestea fascinanta a pustiului refuzat de Arsenal, care a ajuns sa decida titlul in Anglia

Liverpool Dwight Gayle Luis Suarez True Story
Data publicarii: Marti 06 Mai 2014, 13:22
Data actualizarii: Marti 06 Mai 2014, 13:24

Seara in care toti fanii lui Liverpool au plans dupa 6 minute de groaza.

Nebunie curata. Incredibil. Absolut incredibil. Liverpool incepuse sa reduca din diferenta de goluri, iar fanii deja visau titlul. Insa totul s-a terminat. In 6 minute, apararea lor a fost distrusa, la fel ca orice speranta pentru titlu.

"Atacati, atacati, atacati!"

Cu siguranta ambele echipe au facut-o. Timp de 55 de minute, fanii lui Liverpool au cerut-o. Joe Allen a deschis scorul. Primul sau gol in doi ani la echipa. Celebrul SAS a mai confirmat o data ca e cel mai bun cuplu de atacanti din lume. Intai Sturridge si dupa doar 3 minute Suarez, au marcat pentru 3-0. 31 de reusite are uruguayanul, chiar in ziua in care a fost numit cel mai bun jucator din Premier League.

Se repeta istoria?

Fanii cu memoria mai lunga deja incepeau sa spere. Pe 12 septembrie 1989, tot dupa 55 de minute, Liverpool o conducea pe Crystal Palace cu 3-0. Managerul de atunci, "Regele" Kenny Dalglish, era in tribune aseara. S-a terminat 9-0 pentru Liverpool. Adica exact diferenta de 9 goluri fata de Manchester City.

Cum sa pierzi orice speranta in 6 minute

Reteta garantata! In primul rand trebuie sa ai foarte mult ghinion. Damien Delaney a trimis un sut puternic, deviat de fundasul lui Liverpool, Glen Johnson, direct in vinclu! 3-1. Apoi adaugi o aparare complet dezorganizata. Congolezul Bolasie a plecat cu mingea din terenul lui si cand a ajuns in careul lui Liverpool, doar 3 jucatori se aparau. 3-2. La final pui o pasa geniala si un atacant de care nu a auzit nimeni, dar care nu rateaza singur cu portarul. 3-3. Si cel mai bun jucator din Premier League cade pe jos, in hohote de plans. Degeaba incearca Gerrard sa il incurajeze. Nimanui nu-i vine sa creada. S-a repetat istoria, insa nu cea din 1989 cu Kenny pe banca, ci aia de la Istanbul, cand Liverpool revenea de la 3-0 si castiga Champions League.

De la 0 la erou

Dwight Gayle. El este responsabilul. Nimeni nu o sa stie ca Liverpool a terminat pe doi. Sau ca Gayle i-a adus titlul lui Manchester City. Si probabil cele doua goluri nu il vor transfera la o super echipa. Insa asta e fantezia din Premier League. De asta e cel mai bun campionat din lume. Toate echipele dau totul pana in ultima clipa.

Acum doi ani, Gayle juca la Peterborough, insa echipa a retrogradat in liga a treia din Anglia, ironic, dupa un meci cu Palace. Cand era mic, juca pentru Arsenal. Insa l-au dat afara din cauza ca era prea scund. Apoi a jucat pe rand la echipe din liga a patra si a cincea, pana cand a fost cumparat de Peterborough, din liga a doua, dupa ce a fost refuzat si de QPR.

La inceputul acestui sezon, el a ajuns la Palace, pentru care a inscris 5 goluri. Dintre care doua in meciul cu Liverpool. Si talentul sau nu a mai fost ignorat. Mentalitatea lui de invingator, abilitatile sale si mai ales determinarea sunt absolut incredibile.

Cam asta e povestea unei seri extrem de triste pentru fanii lui Liverpool. Chiar daca multi au izbucnit in plans, cu totii au gasit puterea sa cante inca o data You'll Never Walk Alone!