Vezi ce cadou surpriza a primit Mahut dupa cel mai lung meci din istoria tenisului!

Nicolas Mahut Club Med Insulele Mauritius John Isner Wimbledon Tenis
Data publicarii: Vineri 25 Iunie 2010, 12:07
Data actualizarii: Vineri 25 Iunie 2010, 12:57

Ultima gluma in Franta: Mahut nu a fost in stare de 69 :)

Operatorul de turism francez Club Med ii ofera jucatorului Nicolas Mahut o vacanta de lux in Insulele Mauritius pentru a se recupera dupa efortul depus in cel mai lung meci de tenis din istorie, informeaza www.telegraph.co.uk.

"Mahut este un mare ambasador al tarii si speram ca, dupa turneul de la Wimbledon, el va accepta oferta noastra de a petrece un binemeritat concediu de odihna intr-unul dintre cele mai bune stabilimente din Mauritius, La Plantation d'Albion. Il vom intelege daca nu va dori sa viziteze terenurile de tenis de acolo", a declarat Laurent De Chorivit, care conduce operatiunile Club Med din Marea Britanie.

Partida dintre John Isner, cap de serie numarul 23, si Nicolas Mahut, din turul intai al turneului de la Wimbledon, devenita cea mai lunga din istorie, dar si meciul cu cele mai multe ghemuri jucate, s-a incheiat, joi, cu victoria americanului dupa 11 ore si 5 minute, scor 70-68 in decisiv.

Meciul a fost intrerupt, marti, dupa patru seturi, din cauza intunericului si a fost reluat miercuri, dar nici atunci nu s-a finalizat. A fost oprit din nou, la scorul de 59-59 in decisiv, tot din cauza intunericului si continuat joi. Marti, cei doi au jucat doua ore si 54 de minute, miercuri sapte ore si sase minute, iar joi o ora si cinci minute.

Scorul meciului dintre francezul Mahut, 28 de ani, locul 148 ATP, si Isner, 25 de ani, locul 19 ATP, a fost de 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 68-70. Si setul incheiat cu 70-68 a devenit cel mai lung din istorie, atat ca numar de ghemuri, cat si ca durata, opt ore si 11 minute.

Sursa: Mediafax.ro