Ultima victorie de la Roland Garros i-a adus cea mai tare PORECLA! Cum ii spun acum americanii minunii din Romania:

Simona Halep Roland Garros Tenis
Data publicarii: Marti 03 Iunie 2014, 11:40
Data actualizarii: Marti 03 Iunie 2014, 11:54

Simona Halep joaca miercuri impotriva rusoaicei Svetlana Kuznetova, in sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros.

Simona Halep a trecut lejer, in doua seturi, de noua speranta a tenisului american, Sloane Stephens, si si-a egalat astfel cea mai buna performanta la un turneu de mare slem - accederea in faza sferturilor.

Americanii i-au gasit si o porecla romancei - 'Halapeno' - aluzie la ardeiul picant 'jalapeno', provenit din Mexic si foarte popular in Statele Unite.

Simona Halep se va bate pentru un loc in semifinale cu rusoaica Svetlana Kuznetova, locul 28 WTA, fosta castigatoare de Roland Garros si US Open in 2004, respectiv 2009.

Simona Halep si Kuznetova s-au mai intalnit de patru ori pana acum, fiecare avand cate doua victorii in meciurile directe. Ultima partida a fost castigata de rusoaica, scor 7-5, 7-6, in turul 2 al turneului de la Stuttgart.

"Simona Halep va trebui sa-si ridice nivelul jocului in urmatorul meci, altfel va avea probleme", a declarat Ilie Nastase la Sport.ro.