VIDEO Tamara Korpatsch, victorie autoritară în semifinale la Transylvania Open, 6-4, 6-3 cu Eva Lys

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 17:18
Data actualizarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 17:42

Turneul Transylvania Open (WTA 250) e transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

Tamara Korpatsch (Germania) s-a calificat în finala turneului Transylvania Open (WTA 250), găzduit de BT Arena din Cluj-Napoca şi dotat cu premii totale de 259.303 dolari, sâmbătă, după ce a învins-o pe conaţionala Eva Lys, cu 6-4, 6-3.

Korpatsch (28 ani, 105 WTA) s-a impus după o oră şi 22 de minute la prima lor confruntare.

Aceasta e prima finală WTA la simplu pentru Korpatsch, a cărei cea mai bună clasare din carieră este locul 74 (ocupat în noiembrie 2022).

Lys (21 ani, 133 WTA) trecuse până în finală de româncele Sorana Cîrstea (principala favorită) şi Jaqueline Cristian, precum şi de rusoaica Ekaterina Makarova.

A doua semifinală se va juca între românca Elena Gabriela Ruse şi spaniola de origine slovacă Rebeka Masarova, a patra favorită.

În 2022, competiția organizată la Cluj-Napoca a fost desemnată cea mai bună din categoria sa.

Jurnalistul Radu Abramescu a dezvăluit cum a ajuns Transylvania Open să fie desemnat cel mai bun turneu al anului, în 2022. Un rol important l-au avut jucătoarele care au luat startul în competiție, care au lăudat, în primul rând, mâncarea pe care au primit-o la Cluj.

„Mă bucur foarte tare că avem un turneu WTA 250 la noi în România. Suntem pe harta tenisului mondial, feminin, cu băieții e mai greu.

A fost desemnat anul trecut cel mai bun turneu din categoria lui. Este vorba despre organizare, despre tot ce se întâmplă. Se iau în considerare cazările de la hotel, mâncarea... (toate fetele au zis că mâncarea este nemaipomenită) și tot ce înseamnă, ce este în jurul turneului.

Suntem în urmă rău cu Bucureștiul, cu sălile de sport. În toată țara sunt săli frumoase. La Pitești, la Oradea, săli de 5000 de locuri, de zece mii, cum este Clujul, la București, Sala Polivalentă cade pe noi”, a spus Radu Abramescu într-o intervenție la jurnalul PRO TV.