VIDEO Sorana Cîrstea continuă cursa pentru apărarea titlului de la Istanbul. Românca s-a calificat în semifinale

Sorana Cirstea WTA Istanbul Tenis
Data publicarii: Vineri 22 Aprilie 2022, 19:35
Data actualizarii: Vineri 22 Aprilie 2022, 19:41

Sorana Cîrstea, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Istanbul.

Cîrstea a învins-o în sferturile de finală pe Julia Grabher din Austria, locul 194 WTA, scor 7-5, 6-1, într-o oră şi 18 minute.

În faza următoare, Sorana Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului Anna Bondar (Ungaria), 72 WTA – Veronika Kudermetova (Rusia), 29 WTA şi favorită 3.

“Ea a jucat foarte bine astăzi şi mi-a puat ceva timp să mă adaptez. M-a făcut să muncesc mult astăzi. Însă am jucat din ce în ce mai bine. Sunt foarte bucuroasă că sunt din nou în semifinale aici, la Istanbul”, a declarat românca după meciul din sferturi.

Prin calificarea în semifinale, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 10.000 de dolari şi 110 puncte. Cîrstea este deţinătoarea trofeului.