Calificare cu emoții pentru Sorana Cîrstea. Românca a ajuns în sferturi la Istanbul

WTA Istanbul Sorana Cirstea Tenis
Data publicarii: Miercuri 20 Aprilie 2022, 22:18
Data actualizarii: Joi 21 Aprilie 2022, 09:37

Sorana Cîrstea, campioana en titre, s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Istanbul.

Românca a învins-o pe olandeza Arantxa Rus, cu 3-6, 6-1, 7-5. Cîrstea (32 ani, 24 WTA), a doua favorită, a reuşit să salveze două mingi de meci la 5-4 pentru Rus în decisiv, câştigând după două ore şi 30 de minute. Sorana a încheiat cu procentaje mai bune la serviciu decât adversara sa, cu 4 aşi şi 2 duble greşeli.

Sorana Cîrstea a învins-o pe Rus (41 ani, 74 WTA) pentru a treia oară în tot atâtea dueluri, dar primele două partide au avut loc în 2010, 6-4, 6-1 în sferturi la Estoril şi 6-4, 3-6, 7-6 (6) în calificări la Luxemburg.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe austriaca Julia Grabher, venită din calificări, care a produs o surpriză prin victoria în faţa elveţiencei Jil Teichmann, a cincea favorită, cu 6-4, 6-4.

Singurul meci dintre Cîrstea şi Grabher (25 ani, 194 WTA) a avut loc în 2020, în primul tur, la Linz, românca beneficiind de abandonul austriecei la scorul de 2-3, în primul set.