S-a stabilit ora de disputare a finalei de la Transylvania Open. Când se joacă Simona Halep - Anett Kontaveit

Transylvania Open Anett Kontaveit finala Transylvania Open Simona Halep Tenis
Data publicarii: Sambata 30 Octombrie 2021, 19:13
Data actualizarii: Sambata 30 Octombrie 2021, 19:32

Simona Halep s-a calificat în finala turneului Transylvania Open, de la Cluj-Napoca.

Principala favorită a competiției s-a impus în semifinale în fața Martei Kostyuk, pe care a învins-o cu 6-0, 6-1, iar în finală va juca cu Anett Kontaveit.

Meciul dintre principalele favorite ale competiției are loc duminică, de la ora 17:30. Partida este liveTEXT pe www.sport.ro.

Cele două jucătoare s-au întâlnit până acum de trei ori, iar de fiecare dată s-a impus Simpna Halep, în minimum de seturi. Cea mai recentă întâlnire dintre ele a fost în 2020, în sferturile de la Australian Open.

Anett Kontaveit a urcat pe locul 14 în clasamentul WTA după ce s-a impus la turneul de la Moscova. Halep, locul 18 WTA, s-a oprit în sferturi în competiția din Rusia, după înfrângerea în fața Mariei Sakkari.

Pregătită să se impună la Cluj

"Este un vis devenit realitate pentru mine, mi-am dorit să ajung în finală. Este turneul meu de casă, mereu joc bine când vin aici. Sunt motivată, sunt fericită și abia aștept să joc finala de mâine.

Nu voi avea un meci ușor cu Kontaveit, a jucat foarte bine până acum, este încrezătoare. Este doar un meci în plus, vreau să fiu concentrată până la final. Îmi pare rău că fanii nu sunt aici, cred că atmosfera ar fi fost de un milion de ori mai frumoasă. Sper ca oamenii să-mi transmită energie de acasă, cea mai dulce victorie ar fi aici, acasă", a declarat Simona Halep după meciul din semifinale.