LIVE BLOG Simona Halep, în finala de la Transylvania Open. Românca s-a impus categoric în fața Martei Kostyuk

Simona Halep Simona Halep semifinale Transylvania Open Simona Halep Transylvania Open Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Sambata 30 Octombrie 2021, 17:53
Data actualizarii: Sambata 30 Octombrie 2021, 18:14

Simona Halep o va întâlni pe Marta Kostyuk (19 ani, 55 WTA), în penultimul act la Transylvania Open.

Simona Halep - Marta Kostyuk 6-0, 6-1

Primul set a fost dominat în totalitate de Simona Halep, reușind să nu piardă vreun game. Cu un joc solid, numeroase lovituri câștigătoare și un procentaj de 93% pentru punctele câștigătoare, românca și-a impus jocul și a închis setul după doar 27 de minute.

Și cel de-al doilea set a aparținut româncei care nu a cedat decât un game, la început. A urmat o serie de cinci game-uri consecutive în care Simona Halep nu i-a oferit nicio șansă adversarei, reușind să se impună categoric în fața ucrainiencei. În finală, românca va juca împotriva lui Anett Kontaveit.

SETUL 1 | La scorul de 3-0 pentru Simona Halep, Marta Kostyuk a cerut time-out medical din cauza unei probleme la coapsă. Meciul a fost întrerupt pentru ca ucrainianca să primească îngrijiri.

Știrea inițială

Simona Halep a aflat ora de start a meciului pe care îl va disputa în semifinalele competiției WTA 250 Transylvania Open de la Cluj-Napoca.

Numărul 18 mondial va păși pe terenul central din Arena BT sâmbătă, 30 octombrie, în jurul orei 17:00, în căutarea biletului pentru prima finală a sezonului 2021. Miza partidei constă într-un cec în valoare de $16,398 și 180 de puncte WTA.

Adversara Simonei Halep va fi Marta Kostyuk (19 ani, 55 WTA), care a surclasat-o pe Emma Răducanu (18 ani, 23 WTA) în sferturile de finală, scor 6-2, 6-1, într-un meci în care ucraineanca a servit impecabil și a jucat mai agresiv decât campioana de la US Open.

Halep o conduce pe Kostyuk cu 1-0 la meciurile directe, după ce a învins-o, scor 7-6, 6-1 la începutul acestei luni, în turneul WTA 1000 de la Indian Wells.

Învingătoarea acestui meci o va întâlni în finala competiției pe jucătoarea mai bună a întâlnirii dintre Rebecca Peterson (26 de ani, 99 WTA) și Anett Kontaveit (25 de ani, 14 WTA).

Simona Halep o conduce pe Marta Kostyuk cu 1-0 la meciurile directe

„E o bucurie să pot juca semifinala aici, la Cluj. Mereu mă simt ca acasă, iar când joci acasă e o presiune în plus, dar asta mă motivează și mai mult să joc mai bine. Cu Kostyuk am jucat nu de mult, va fi un meci dificil.

Cu oricine aș juca, o să încerc să dau tot ce am mai bun, îmi doresc foarte mult să câștig,” a prefațat Simona Halep confruntarea care o așteaptă sâmbătă.

„Sincer, la Indian Wells am luptat un set cu Simona Halep, dar apoi nu am jucat bine câteva game-uri din setul secund. Sper să pot să o împing cât mai mult, iar, dacă pierd e o experiență extraordinară. Îmi place să joc împotriva ei, e o persoană foarte simpatică, dar vreau să ajung în prima mea finală,” a declarat Marta Kostyuk în interviu loferit pe teren după meciul cu Emma Răducanu.