Reactia lui Federer la cea mai lunga partida din istoria tenisului!!!

Nicolas Mahut John Isner Tenis
Data publicarii: Joi 24 Iunie 2010, 08:13
Data actualizarii: Joi 24 Iunie 2010, 09:36

Nicolas Mahut a intrat in istorie alaturi de americanul John Isner pentru cel mai lung meci de tenis disputat. Partida lor a fost intrerupta a doua oara, cu putine minute de a "implini" zece ore de joc.Meciul se reia astazi!

Partida dintre americanul John Isner, cap de serie numarul 23, si francezul Nicolas Mahut, din turul intai al turneului de la Wimbledon, devenita cea mai lunga din istorie, dar si meciul cu cele mai multe ghemuri jucate, s-a intrerupt, miercuri seara, a doua oara, din cauza intunericului, dupa 9 ore si 54 de minute.

Meciul a mai fost intrerupt, marti, dupa patru seturi, din cauza intunericului si a fost reluat miercuri. Scorul dintre Mahut, 28 de ani, locul 148 ATP, si Isner, 25 de ani, locul 19 ATP, este de 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 59-59.
Miercuri, cei doi au jucat sapte ore si sase minute, cel mai lung set din istorie, si au servit impreuna 192 de asi. Intalnirea va continua joi.

"Este un campion, a trebuit sa lupt cum n-am mai facut-o niciodata, vom reveni maine si vom vedea, dar este un moment incredibil. Nu stiu ce sa spun, nu stiu cate ore am jucat", a declarat Mahut, care a mai disputat in turul doi al calificarilor un set maraton, castigat cu 24-22, in fata lui britanicului Alex Bogdanovici.

"Nu se va mai intampla niciodata asa ceva. Am servit amandoi fantastic", a afirmat, la randul sau, Isner, singurul care a avut mai multe mingi de meci in setul decisiv, ultima la scorul de 59-58.

Isner a servit 98 de asi, in timp ce adversarul sau 94, cei doi pulverizand, astfel, recordul lui Ivo Karlovici, de 78 de asi.
Isner si Mahut au decis de comun acord la ora locala 21.10 sa intrerupa meciul pana joi.

Istorica intalnire a starnit un interes major in randul celorlalti jucatori prezenti la Wimbledon, care s-au strans sa urmareasca la TV meciul de pe terenul 18.

"Este inimaginabil, nu stim daca sa plangem sau sa radem", a spus principalul favorit al competiei londoneze, elvetianul Roger Federer.

"Ce sa zic? Este surprinzator", a declarat si sarbul Novak Djokovici, numarul trei mondial, cand scorul era 35-35. "Toata lumea de la vestiare se uita la asta, peste tot. Sunt impresionat de faptul ca cei doi si-au tinut serviciul atat de usor pe parcursul intergii zile. Este incredibil! Poate ca ar fi trebuit sa ajunga la un acord sa joace tie-break la scorul de 50-50. Nu este important invingatorul, au castigat amandoi", a adaugat Djokovici

Castigatorul acestei partide va da piept in turul doi cu olandezul Thiemo De Bakker, care l-a invins pe columbianul Santiago Gilardo tot intr-un alt meci lung, cu scorul de 16-14 in decisiv.

Sursa: Mediafax

Sursa foto: The Sun