Presa din Spania a reacționat după revenirea Simonei Halep. Ce a scris despre înfrângerea cu Paula Badosa

Simona Halep Miami Open Paula Badosa Tenis
Data publicarii: Miercuri 20 Martie 2024, 09:17
Data actualizarii: Miercuri 20 Martie 2024, 09:31

Simona Halep a fost învinsă de Paula Badosa (locul 80 WTA), scor 1-6, 6-4, 6-3, în primul tur la Miami Open, după o oră şi 58 de minute de joc.

Aceasta a fost prima partidă jucată de Simona Halep după 569 de zile şi după ce a fost depistată pozitiv şi suspendată.

Beneficiară a unui wild card, românca va primi un cec de 23.250 de dolari şi 10 puncte WTA, graţie cărora va figura în clasamentul WTA publicat în data de 1 aprilie.

Reacția presei din Spania după meciul dintre Halep și Badosa

Publicațiile iberice au analizat confruntarea dintre cele două jucătoare, evidențiind importanța victoriei obținută de Paula Badosa, care trece printr-o perioadă complicată, din cauza accidentărilor.

"Badosa își învinge 'fantoma'. Iberica a trecut de Simona Halep, depășind un prim set slab.

A treia confruntare dintre cele două a început foarte prost pentru Badosa. 23 de greșeli neforțate și primul set s-a dus în 38 de minute. A urmat o schimbare radicală. De atitudine, de stil de joc, de putere", au scris jurnaliștii de la AS.

"Badosa a învins-o pentru prima dată pe româncă și va juca împotriva bunei sale prietene, Aryna Sabalenka. Halep, care nu a mai jucat de 568 de zile, s-a vândut scump", au scris și cei de la Marca.

"Paula Badosa a învins-o pe Simona Halep la revenirea sa în tenis după un an și jumătate și se pregătește de confruntarea cu Aryna Sabalenka", a citat Mundo Deportivo.

"Paula Badosa s-a vindecat cu o victorie absolut necesară, după abandonul de la Indian Wells. Numărul 80 WTA a mers de la puțin la mai mult împotriva lui Halep", a scris sport.es.