VIDEO Simona Halep a pierdut meciul cu Paula Badosa din turul întâi la Miami, primul jucat după suspendarea de 16 luni

Simona Halep cand se joaca Simona Halep - Paula Badosa Paula Badosa WTA Miami Tenis
Data publicarii: Miercuri 20 Martie 2024, 00:18
Data actualizarii: Miercuri 20 Martie 2024, 00:26

După o pauză de 16 luni cauzată de scandalul de dopaj în care a fost implicată, Simona Halep a revenit pe terenul de tenis.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 3-6

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 3-6: game, set & meci, Paula Badosa! Halep părăsește terenul central de la Miami cu zâmbetul pe buze, salutând românii din tribune.

A fost prima partidă oficială pentru româncă, din august 2022.

87-92 a fost scorul tuturor punctelor jucate în acest meci, aspect statistic care arată echilibrul confruntării.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 3-5: Hold la treizeci pentru spanioloaică, iar victoria este aproape pentru sportiva care a pierdut primul set cu 6-1.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 3-4: Simona Halep replică tot cu un game alb.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 2-4: game fără punct pierdut pentru Paula Badosa.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 2-3: seria break-urilor continuă, din nefericire pentru Simona Halep. Badosa are din nou avantaj în setul final, spre vizibila frustrare a româncei.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 2-2: rebreak, Simona Halep! Românca oprește într-o clipă importantă forma bună a spanioloaicei.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 1-2: break alb, Paula Badosa. Halep trimite în fileu o minge, la 0-40 pe propria servă și se vede condusă cu break devreme în set, la fel ca în manșa anterioară.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 1-1: hold la 15 reușit de Paula Badosa.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6, 1-0: game la zero pentru Simona Halep. Început ideal în setul final al primului meci jucat din august 2022 încoace.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-6: Game & set, Paula Badosa. Partida va intra în set decisiv. 17-21, raportul erorilor neforțate comise în manșa secundă, în care Halep a plătit costul inconstanței la serviciu.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 4-5: După cinci egalități și o minge de set salvată, Simona Halep se apropie la un game distanță de Badosa și cere intervenția fizioterapeutului. Românca acuză probleme la nivelul umărului drept.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 3-5: Badosa, la un game de împingerea meciului în set decisiv.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 3-4: hold la treizeci reușit de Simona Halep, dar cu noroc. Paula Badosa trimite, dintr-o poziție ușoară, în banda fileului, după care mingea iese în afara terenului, la scorul de 40-30.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 2-4: game la cincisprezece pentru Badosa. Iberica rămâne în controlul setului.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 2-3: Halep reduce din diferență și încheie, la rândul său, game-ul cu un as. Se arată calmă și încrezătoare că poate să recupereze deficitul break-ului, în game-urile următoare.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 1-3: Badosa încheie cu as un game în care a demonstrat că se simte pregătită pentru o luptă de anduranță cu Simona Halep, în acest set secund.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 1-2: deși a salvat o minge de break, Simona Halep cedează, pentru prima oară în acest meci, un game pe propria servă.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 1-1: Paula Badosa egalează și încearcă să rămână aproape de româncă.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1, 1-0: game pentru sportiva din țara noastră în startul setului secund.

Simona Halep - Paula Badosa 6-1: Game & set, Simona Halep! Vintage Simona! Halep strânge pumnul și încheie impecabil un set în care a semnat trei break-uri pe serva adversarei și, în ciuda a patru duble greșeli comise, a jucat un tenis pătrunzător cu o poftă de joc remarcabilă.

9-23 a fost scorul erorilor neforțate comise în manșa întâi, aspect statistic ce relevă forma slabă a spanioloaicei.

Simona Halep - Paula Badosa 5-1: Game de o lungime incredibilă câștigat de Simona Halep. După nu mai puțin de nouă egalități, românca face game pe propria servă și se desprinde la patru game-uri în față.

Simona Halep - Paula Badosa 4-1: Simona Halep joacă un tenis neașteptat de bun, la revenire. Românca se desprinde în primul set; are dublu break avans și va servi pentru 5-1, la reluarea jocului.

Simona Halep - Paula Badosa 3-1: Halep confirmă break-ul și reușește al doilea game la treizeci pe propria servă. Tonusul arătat până acum de Simona, impresionant și suficient pentru a o pune în pericol pe Badosa.

Simona Halep - Paula Badosa 2-1: De la 40-30 pentru Badosa, Halep recuperează și obține primul break al partidei, la prima minge procurată. Start excelent pentru sportiva din țara noastră, la primul meci jucat după un an și jumătate de pauză.

Simona Halep - Paula Badosa 1-1: Simona Halep egalează, după un hold la treizeci. Emoțiile de debut încep să se diminueze.

Simona Halep - Paula Badosa 0-1: game câștigat la zero de spanioloaică, în startul partidei. Halep a ales să primească serva, în primul game, dar decizia nu s-a dovedit eficientă, pe fondul unor serve de calitate trimise de Badosa.

La 569 de zile de la meciul cu Daria Snigur din turul întâi al Openului American, Simona Halep revine în tenisul mondial. Momentul mult așteptat a sosit și a regăsit-o pe româncă având un zâmbet larg pe față.

Prima adversară a Simonei Halep la revenirea în circuit, după reducerea suspendării de către TAS, va fi Paula Badosa, în prima rundă a turneului de tenis Miami Open, care va avea loc în perioada 19-31 martie.

Simona Halep - Paula Badosa: scorul meciurilor directe este 2-0

Organizatorii competiției de la Miami au publicat programul zilei de 19 martie, iar Simona Halep va intra pe teren împotriva ibericei, nu înainte de ora 22:00 (ora României)

Simona Halep, care începe de la zero în clasamentul WTA, a jucat de două ori împotriva ibericei (73 WTA), câştigând ambele confruntări, ambele în 2022. Românca s-a impus în turul al doilea la Madrid, cu 6-3, 6-1, apoi a câştigat la Wimbledon, în optimi, cu 6-1, 6-2.

În cazul în care va trece de Paula Badosa, Simona Halep va juca în turul secund cu belarusa Aryna Sabalenka, numărul doi mondial, câștigătoare la Australian Open.

CTP: „Simona Halep nu are nevoie de o jucătoare împotriva căreia să câștige ușor”

Prefațând meciul în exclusivitate pentru PRO TV și Sport.ro, Cristian Tudor Popescu a menționat că numele importante cu care Simona Halep ar putea să joace în primele două tururi la Miami o ajută.

„Paula Badosa este un adversar tare pentru Simona. Nu contează că e locul 80. Contează ce poate să joace. Simona o consideră, cu siguranță, o jucătoare de primă mână și se va bucura că joacă cu ea.

Nu cred că era un plus pentru Simona, dacă ar fi fost o jucătoare mai puțin cunoscută. Ea vrea acum să își regăsească jocul. E relaxată. A și spus că nu se gândește acum la scor, la clasament.

Deocamdată vrea să reintre în atmosfera de concurs. E un adversar bun, iar dacă reușește să o bată pe Paula Badosa, eu mă bucur că adversarul ei va fi Sabalenka.

Asta cred că îi va conveni, din punct de vedere mental, pentru că Simona nu are nimic de pierdut și ar juca cu numărul doi mondial,” a spus CTP, în exclusivitate pentru PRO TV și Sport.ro.

Cum a prefațat CTP meciul Simona Halep - Paula Badosa, din prima rundă a turneului WTA de la Miami pe www.sport.ro