O romanca a invins numarul 4 WTA in primul tur la Lyon | Organizatorii au fost criticati pentru culoarea suprafetei de joc: "Retina mea e afectata pe viata!"

Irina Bara Jaqueline Cristian Tenis WTA WTA Lyon Tenis WTA Lyon suprafata de joc roz
Data publicarii: Luni 02 Martie 2020, 19:42
Data actualizarii: Luni 02 Martie 2020, 20:01

Rezultate notabile pentru tenisul romanesc pe tabloul principal al turneului WTA de la Lyon.

Rezultate exceptionale pentru noua generatie a tenisului romanesc in circuitul WTA: Jaqueline Cristian si Irina Bara au reusit victorii notabile in primul tur al turneului de la Lyon, invingandu-le pe austriaca Priscilla Hon, respectiv unguroaica Timea Babos.

In primul meci al zilei, Irina Bara (24 de ani, 168 WTA) a invins-o pe Timea Babos (numar 4 WTA in proba de dublu), scor 6-3, 6-7, 6-4, dupa un meci-maraton care a durat 164 de minute.

• Romania Fed Cup Rusia Cluj-Napoca baraj

Jaqueline Cristian, jucatoarea cu 11 victorii in ultimele 12 meciuri

Mai tarziu, Jaqueline Cristian (21 de ani, 174 WTA) a avut nevoie de numai 76 de minute pentru a dispune de numarul 129 WTA, scor 6-2, 6-0, ajungand la 11 victorii in ultimele 12 partide.

Parcursul fulminant al Jaquelinei Cristian a inceput in barajul de Cupa Federatiilor, cand a invins-o pe Veronika Kudermetova, numar 38 WTA, reusind cel mai rasunator succes al carierei sale de pana acum.

Probleme cu suprafata de joc la Lyon?

Nu toata lumea este incantata insa de turneul de la Lyon. Anumiti urmaritori ai tenisului s-au pronuntat in defavoarea culorii suprafetei alese de catre organizatori, unul dintre ei spunand ca "retina sa i-ar fi fost afectata pe viata" din cauza rozului strident.

In turul urmator, Ana Bogdan se va duela cu Tereza Martincova (132 WTA), pe cand Irina Bara asteapta invingatoarea dintre Pauline Parmentier si Daria Kasatkina, iar Jaqueline Cristian castigatoarea partidei dintre Sofia Kenin si Vitalia Diatchenko.