HALUCINANT! O jucatoare din Kazahstan a NIMICIT-O la propriu pe finalista Roland Garros! A reusit o performanta UNICA la Wimbledon!

Wimbledon Sara Errani Yaroslava Shvedova Tenis
Data publicarii: Sambata 30 Iunie 2012, 20:01
Data actualizarii: Sambata 30 Iunie 2012, 20:17

Kazaha Yaroslava Shvedova a facut meciul vietii in fata finalistei de la Roland Garros, italianca Sara Errani.

Shvedova a devenit prima jucatoare de tenis din istoria Wimbledon care a castigat un set fara sa piarda un punct!

La 24 de ani, Shvedova s-a impus in primul set cu 24 de puncte consecutive castigate, a trimis 14 lovituri castigatoare si patru asi. Tot "Golden setul" kazahei a durat 15 minute!

Scorul final a fost 6-0; 6-3. Aceasta performanta a mai fost reusita o singura data in tenis, la nivel de turnee.

A fost zi agitata si pentru romani. Tecau si Lindstedt au invins in turul doi, cu scorul de 6-2, 7-6 (7/3), 7-6 (7/2), cuplul thailandez Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana. In runda urmatoare, romanul si suedezul vor intalni perechea belgiana Steve Darcis/Olivier Rochus.

Perechea Begu/Niculescu a abandonat in turul doi la Wimbledon.