Nu te pune cu Iga! Poloneza a făcut instrucție în finala de la Stuttgart cu Sabalenka și a câștigat și o mașină foarte scumpă

Iga Swiatek Arina Sabalenka Tenis
Data publicarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 17:04
Data actualizarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 17:24

Swiatek domină autoritar tenisul feminin.

Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 500 de la Stuttgart.

Swiatek a învins-o în finală pe belarusa Arina Sabalenka, numărul 4 mondial şi favorită 3, scor 6-2, 6-2. Meciul a durat o oră şi 24 de minute.

Iga, premiată și cu un bolid de lux

Pentru poloneză este al al şaptelea trofeu la simplu, după cele de la Roland Garros – 2020, Adelaide, Roma – ambele 2021 şi Doha, Indian Wells şi Miami – toate trei 2022. Ea are acum 23 de victorii consecutive în circuit, aflându-se la al patrulea trofeu consecutiv.

Iga s-a ales cu un cec de 93.823 de euro, dar și cu un bolid lux, un Porsche Taycan GTS Sport Turismo.

La Stuttgart, Swiatek a avut-o ca adversară în sferturi pe Emma Răducanu (scor 6-4, 6-4). Arina Sabalenka a trecut în turul doi de o altă sportivă cu origini româneşti, Bianca Andreescu (scor 6-1, 3-6, 6-2).