Roger Federer ATP Doha 2021 Danny Evans Tenis ATP Tenis Nemaivazut! A uitat Roger Federer regulile tenisului? Ce l-a putut intreba pe arbitru in primul meci oficial dupa 13 luni de pauza
Data publicarii: Miercuri 10 Martie 2021, 19:31
Data actualizarii: Miercuri 10 Martie 2021, 19:48

Roger Federer a intampinat probleme in primul sau meci oficial din 2021.

Roger Federer (39 de ani, 6 ATP) a jucat miercuri-seara primul meci oficial dupa o pauza competitionala de 405 zile, perioada in care elvetianul a suferit doua interventii chirurgicale la nivelul genunchilor. Multiplul campion de Grand Slam l-a infruntat pe numarul 28 mondial, britanicul Daniel Evans, intr-o partida care a numarat trei seturi. Federer l-a invins pe Evans, scor 7-6, 3-6, 7-5, dupa doua ore si 26 de minute de joc.

Intrucat aceasta a fost prima partida oficiala jucata de Federer in timpul pandemiei de coronavirus, cel mai titrat tenismen din istorie a avut probleme in a aplica precis toate protocoalele impuse jucatorilor pentru a se proteja de acest virus.

Pentru a se asigura ca e la curent cu regulile tenisului, Roger Federer a produs un moment memorabil la tragerea la sorti, intrebandu-l pe arbitru care este durata pauzei dintre puncte. "Voi incepe cronometrarea dupa ce anunt scorul," a spus arbitrul, Roger replicandu-i: "Care mai e durata pauzei acum, 25 de secunde?", oficialul raspunzandu-i afirmativ si amuzandu-se usor pe seama intrebarii.

Dupa primul game al duelului cu Daniel Evans, Roger Federer l-a mai intrebat pe arbitrul de scaun daca poate sa ia prosopul si sa-l lase pe marginea terenului, in conditiile in care copiilor de mingi nu li se mai permite sa ii ajute pe jucatori cu acest lucru, din ratiuni de precautie sanitara.