Begu/Niculescu - Hlavackova/Hradecka 6-4 1-6 10-8. Romancele joaca in finala cu Hingis/Mirza sau Chan/Chan

Simona Halep Alexandra Dulgheru Irina Begu Monica Niculescu Patricia Tig Tenis
Live Blog

Turneul de la Wuhan

Data publicarii: Vineri 02 Octombrie 2015, 09:00
Data actualizarii: Vineri 02 Octombrie 2015, 09:14

Simona Halep a fost eliminata in optimi la Wuhan, dupa ce a pierdut in fata Johannei Konta, locul 66 WTA, scor 3-6, 6-3, 5-7

09:13 02 Oct

Irina Begu si Monica Niculescu s-au calificat in finala la Wuhan la dublu, dupa ce au trecut de cuplul Hlavackova/Hradecka. Romancele vor juca in finala cu castigatoarele dintre Hingis/Mirza, favoritele numarul 1, si Chan/Chan, favoritele numarul 4.

16:03 30 Sep

Final de cosmar pentru Simona Halep - romanca a fost eliminata in optimi de la Wuhan dupa ce a condus cu 5-1 in decisiv. Johanna Konta a revenit miraculos si a castigat partida, scor 6-3, 3-6, 7-5.

15:54 30 Sep

Al 5-lea game consecutiv pierdut de Simona!! Konta conduce cu 6-5, romanca urmeaza la serviciu.

15:51 30 Sep

Simona Halep a condus cu 5-1, dar a pierdut apoi trei game-uri consecutive. Este 5-5 in decisiv.

15:24 30 Sep

Inca doua game-uri reusite de Simona, care conduce cu 4-1 in decisiv si urmeaza la serviciu!

15:09 30 Sep

BREAK facut de Halep care se distanteaza in decisiv!

14:58 30 Sep

SET HALEP! Simona egaleaza la seturi cu un scor identic, 6-3!

14:48 30 Sep

Konta reuseste break-ul si daca isi castiga servicul egaleaza la 4!

14:38 30 Sep

Simona se distanteaza in acest set, dupa un break si un serviciu castigat! 4-1 pentru Halep!

14:28 30 Sep

2-1 pentru Simona in setul 2, dupa ce ambele jucatoare si-au castigat serviciul!

14:14 30 Sep

SET KONTA! Englezoaica reuseste sa isi pastreze breakul avans si face 6-3!

14:04 30 Sep

Ambele jucatoare isi castiga serviciul, Simona incepe sa joace mai agresiv insa Konta replica bine deocamdata. 4-2 pentru Konta.

13:50 30 Sep

Inceput dificil pentru Halep. Simona si-a pierdut serviciul si Konta o conduce cu 3-0.

08:58 30 Sep

Simona Halep si Johanna Konta, locul 66 in ierarhia WTA, nu s-au mai intalnit niciodata pana acum.

18:06 29 Sep
Halep - Konta, in turul urmator

Simona Halep a obtinut victoria cu numarul 40 de pe hard in acest sezon, cele mai multe din circuitul feminin!

Halep o va intalni in turul urmator pe Johanna Konta, care a profitat de abandonul Azarenkai de la Wuhan. Meciul va avea loc miercuri, in jurul orei 14:00.

18:00 29 Sep
Halep: nu e usor sa fii favorit principal!

"Anul trecut eram numarul 3 mondial, acum sunt numarul 2 si ma simt foarte bine. E un sentiment extraordinar sa fiu aici. Am jucat bine, am dominat. Ma bucur ca am castigat si le multumesc tututor celor care au venit. Azi am intrat cu incredere pe teren, acum sunt destul de increzatoare in fortele mele. Voiam sa intru si sa joc cel mai bun tenis al meu, nu e usor sa intri intr-un turneu ca favorit principal, dar ma bucur ca sunt aici", a declarat Simona Halep imediat dupa victorie.

16:56 29 Sep
Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova 6-2; 6-1 la Wuhan

FINAL! Simona Halep incheie meciul cu stil, cu un as! Scor final, Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova 6-2; 6-1.

5-1 BREAK Simona Halep dupa o scurta ucigatoare! Halep serveste pentru MECI!

4-1
Simona isi castiga serviciul fara probleme si se distanteaza! Setul al doilea seamana tot mai mult cu primul.

3-1 BREAK Simona Halep!
Romanca se distanteaza exact atunci cand avea nevoie, iar acum devine favorita sa inchida meciul in doua seturi!

Meciul se reia dupa doar cateva minute. Ploaia ramane o amenintare in continuare, dar arbitrul decide ca cele doua sportive sa joace. E trecut de ora 22:00 in China.

PLOUA LA WUHAN! Meciul este intrerupt in aceste momente, la scorul de 2-1 pentru Simona in setul al doilea!

1-1
Al doilea set incepe echilibrat, cu ambele sportive castigatoare pe propriul serviciu.

6-2 SET Simona Halep!
Romanca se impune fara probleme in primul set, dupa ce pierduse primul punct al partidei pe propriul serviciu. Simona a stat bine pe retur si a trimit bine din primul serviciu.

5-2 Simona isi castiga serviciul dupa ce a aparat trei mingi de break!
Pavlyuchenkova da semne ca s-a trezit din amorteala, insa Halep arata ca detine in continuare controlul partidei.

4-2
Pavlyuchenkova nu renunta la lupta si reuseste sa isi castige in sfarsit serviciul.

4-1 PUNCT Simona Halep si chiar si un as reusit de romanca!
E 4-1, iar adversara Simonei nu da semne ca poate sa faca mai multe in acest set!

Simona controleaza partida si reuseste din nou un break.

2-1
Simona Halep isi castiga serviciul fara probleme de aceasta data si pare ca a preluat controlul total al partidei!

1-1 RE-BREAK Halep! Simona isi recupereaza serviciul pierdut si egaleaza inceputul de meci!

0-1 BREAK Pavlyuchenkova!
Rusoaica revine de la 0-30 si castiga primul punct al meciului, pe serviciul Simonei!

16:52 29 Sep

A inceput meciul! Simona serveste!

16:49 29 Sep

Detinatoarea trofeului de la Wuhan, Petra Kvitova, s-a calificat in turul urmator dupa trei seturi de Daria Gavrilova. Urmeaza meciul Simonei Halep cu Pavlyuchenkova.

12:59 29 Sep

Irina Begu a fost eliminata de Roberta Vinci, finalista de la US Open, cu 6-4 6-3.

12:27 29 Sep
Azarenka si Wozniacki OUT

Azarenka s-a retras din meciul cu Johanna Konta! Simona Halep va juca impotriva britanicei de pe locul 66 WTA daca va trece de Pavlyuchenkova. De asemenea, Wozniacki a fost eliminata de Schmiedlova!

11:28 29 Sep

Scene "de Oscar" cu Monica Niculescu

Romanca a fost protagonista unor "scene de Oscar", asa cum au remarcat comentatorii englezi, la meciul pierdut astazi in fata Carlei Suarez Navarro.

Dupa un punct pierdut in primul set, Monica Niculescu s-a facut ca lesina si nu toata lumea s-a prins ca e doar o gluma. "Esti ok?", a intrebat-o imediat arbitrul de scaun.

Apoi, in setul al treilea, romanca a parut ca izbucneste in lacrimi dupa un alt punct pierdut. "Merita cu siguranta un Oscar pentru prestatia din acest meci", au spus comentatorii englezi, conform ziare.com.

10:19 29 Sep

Monica Niculescu a fost eliminata de Carla Suarez Navarro in 3 seturi, 7-5 3-6 4-6.

17:14 28 Sep
Sharapova a abandonat

Maria Sharapova a abandonat in meciul cu Barbora Strycova si este out de la Wuhan. Rusoaica s-a retras in setul decisiv, in momentul in care conducea cu 2-1 la gameuri.

Scorul meciului Sharapova - Strycova era 7-6, 6-7, 2-1.

17:13 28 Sep
Bouchard s-a retras

Eugenie Bouchard, locul 36 WTA, a decis sa se retraga de la Wuhan din cauza unei accidentari.

Aceasta a anuntat ca nu e refacuta complet dupa comotia suferita la US Open.

Aceasta s-a lovit la cap in timpul turneului de la Flushing Meadows.

Bouchard a fost inlocuita de Ajla Tomljanovic (Croatia), locul 54 WTA.

16:17 28 Sep

Irina Begu a invins-o pe kazaha Zarina Dias, cu 7-6 (5), 7-6 (5), in runda inaugurala a turneului WTA de la Wuhan, dotat cu premii totale de 2.212.250 dolari.

Begu (25 ani), aflata pe locul 26 in lume, a reusit a sasea victorie consecutiva, intr-o ora si 45 de minute, dupa ce a castigat duminica turneul de la Seul. Romanca si-a asigurat un cec de 13.335 dolari si 60 de puncte WTA, iar marti o va intalni pe italianca Roberta Vinci, cap de serie numarul 15, dar va juca si la dublu.

Campioana la Seul, Begu a ajuns la Wohan abia in aceasta dimineata la ora 4 si a avut parte de ghinion. S-a cazat, a pierdut timp pe drum pana la hotel si a dormit 2 ore pana a ajuns la teren.

14:28 28 Sep

Simona Halep va juca marti cu Pavlyuchenkova vor juca in ultimul meci de pe terenul Central de la Wuhan.

Partida va incepe in jurul orei 15:30, anunta organizatorii.

10:48 28 Sep

Alexandra Dulgheru a parasit inca din primul tur turneul de la Wuhan.

Ana Ivanovic a invins-o pe Alexandra Dulgheru cu scorul de 6-1, 6-3. Dulgheru (26 ani, 55 WTA) a pierdut al treilea meci in fata Anei Ivanovic (27 ani, 9 WTA), care s-a mai impus in 2013, in turul secund la US Open, cu 6-2, 6-1, si anul acesta in primul tur la Madrid, cand Alexandra s-a retras la scorul de 2-6, 7-6 (1), 4-0.

Alexandra va fi recompensata cu 6.855 dolari si un punct WTA.

La dublu, Raluca Olaru ?i Janette Husarova (Slovacia) au fost invinse in primul tur de cuplul spaniol Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro, cap de serie numarul 7, cu 3-6, 6-4, 10-6. Olaru si Husarova se vor alege cu un cec de 4.115 dolari si un punct WTA.

19:23 27 Sep
Simona Halep, cadou de la Klaus Iohannis

V? mul?umesc, domnule Pre?edinte!

Posted by Simona Halep on Sunday, September 27, 2015
17:46 27 Sep
Niculescu, victorie facila

Monica Niculescu a trecut fara emotii de chinezoaica Fangzhou Liu, locul 159 WTA, astfel ca se va duela in turul urmator cu favorita numarul 7 a turneului, Carla Suarez Navarro.

Simona Halep se va duela in turul doi cu Anastasia Pavlyuchenkova, locul 33 WTA, Irina Begu (29 WTA) cu Zarina Dias, iar Dulgheru (54 WTA) cu Ana Ivanovic (12 WTA).

17:44 27 Sep
Halep, antrenament de ziua ei

17:43 27 Sep
Tig, in premiera pe tabloul principal

Patricia Tig este new entry-ul Romaniei pe tabloul unui turneu Premier. Tanara jucatoare a invins-o in calificari pe chinezoaica Yi-Fan Xu, scor 6-2, 6-3.

In primul tur, Patricia Tig va avea insa parte de o adversara grea - Kiki Mladenovic.

17:41 27 Sep
Cinci romance la Wuhan

La turneul de la Wuhan vor participa cinci romance, intre care si numarul 2 mondial, Simona Halep, sportiva care abia a implinit 24 de ani.

Halep va fi "insotita" la Wuhan de Irina Begu, proaspat incoronata castigatoare la Seul, Monica Niculescu, Alexandra Dulgheru si Patricia Tig.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »