Sorana Cirstea a pierdut in minim de seturi finala de la Strasbourg! Cati bani va castiga pentru calificarea in ultimul act

Sorana Cirstea Sorana Cirstea Barbora Krejcikova live Sorana Cirstea finala Strasbourg Tenis WTA Strasbourg Tenis Sorana Cirstea a pierdut in minim de seturi finala de la Strasbourg! Cati bani va castiga pentru calificarea in ultimul act
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 29 Mai 2021, 15:58
Data actualizarii: Duminica 30 Mai 2021, 10:39

Sorana Cirstea a ratat sansa castigarii celui de-al treilea titlu WTA al carierei.

Sorana Cirstea - Barbora Krejcikova 3-6, 3-6

Sorana Cirstea a pierdut in minimum de seturi finala turneului WTA 250 de la Strasbourg, in fata cehoaicei Barbora Krejcikova (25 de ani, 38 WTA), care va urca cinci pozitii in ierarhia mondiala, incepand de luni. Jocul Soranei a avut de suferit in mod semnificativ din cauza numarului ridicat de greseli nefortate, Cirstea comitand 27 de astfel de erori doar in primul set.

Forma recenta ramane incurajatoare pentru Cirstea, care a jucat doua finale de turneu WTA in ultimele 40 de zile. In primul tur la Roland Garros, Sorana o va infrunta pe Johanna Konta, ocupanta locului 20 mondial. $16,398 este cecul pe care Sorana Cirstea il va incasa pentru acest loc doi ocupat la finalul acestei competitii.

Setul 2:

3-6: Game, set, meci & turneu, Barbora Krejcikova! Sportiva din Cehia reuseste sa castige primul titlu WTA al carierei sale.

3-5: Sorana raspunde cu un hold impresionant, bifat fara sa piarda punct.

2-5: Hold la 15 reusit de Barbora Krejcikova.

2-4: Retururi excelente trimise de Krejcikova, care profita in continuare pe serviciul Soranei Cirstea si se apropie, incet-incet de o victorie in doua seturi, conform cursului jocului.

2-3: Moment critic, transat favorabil de Cirstea. Break la zero semnat de Sorana, prin care isi pastreaza sanse reale la castigarea primului set.

1-3: Dupa o ora si douazeci de minute de joc, Krejcikova are 6-3, 3-1 si serveste pentru a face un pas notabil inspre castigarea primului titlu WTA al carierei.

1-2: Game la 30 pentru cehoaica; Barbora se arata mai prezenta in joc, mai lucida in momentele dificile si mai rezistenta in punctele prelungite, multe dintre acestea fiind incheiate din cauza greselilor nefortate comise de Sorana.

1-1: Krejcikova face rebreak-ul in prelungiri, la capatul unui nou game disputat, in care Cirstea isi arata slabiciunile din setul 1 la serviciu.

1-0: Lupta da roade: cel mai lung game al partidei se incheie in favoarea Soranei Cirstea, care face break-ul inca din debutul setului secund.

In primul set, Sorana Cirstea a comis 27 de erori nefortate si a lovit doar de noua ori direct castigator, o statistica in contratrend cu ultimele partide jucate de sportiva din Romania.

Setul 1:

3-6: Mai mult curaj in jocul Soranei, dar prea tarziu pentru a mai salva ceva in primul set. Krejcikova serveste eficient si isi tine nervii tari in prelungirile game-ului, concluzionand setul in favoarea sa dupa 50 de minute de joc.

3-5: Sorana Cirstea salveaza doua mingi de set si face break-ul care ii mentine vii sansele la impingerea setului in prelungiri.

2-5: Al doilea game apropiat de Cirstea in acest set initial, in care jocul de picioare al romancei a avut de suferit, la fel ca numarul de greseli nefortate.

1-5: Krejcikova inchide game-ul la 30 si se apropie de castigarea primului set.

1-4: Cirstea trece pentru prima oara pe tabela de marcaj, dupa un game castigat in prelungiri.

0-4: Un nou game intrat in prelungiri se incheie in favoarea Barborei Krejcikova.

0-3: La un sfert de ora de la inceperea partidei, Cirstea are un deficit de trei game-uri, in ciuda unor sanse de a face hold in acest al doilea game jucat pe propria serva.

0-2: Krejcikova continua startul bun de meci si isi tine propriul serviciu intr-un game adjudecat fara punct pierdut.

0-1: Break reusit de sportiva din Cehia dupa cinci minute de joc.

Sorana Cirstea va incepe meciul la serviciu.

Sorana Cirstea joaca a doua finala de turneu WTA in sezonul de zgura al anului 2021. Jucatoarea din Romania a acces in ultimul act al competitiei de calibru 250 de la Strasbourg datorita a trei victorii obtinute pe tabloul principal impotriva americancei Venus Williams, chinezoaicei Shuai Zhang, respectiv polonezei Magda Linette.

In faza sferturilor de finala, Cirstea a beneficiat de un meci liber, intrucat Bianca Andreescu s-a retras prematur din intrecere, din cauza unei mici rupturi musculare abdominale, conform spuselor sportivei canadiene cu origini romanesti.

Rezultatele Soranei Cirstea in aceasta saptamana la Strasbourg

Tur 1: 6-1, 2-6, 6-1 cu Venus Williams (40 de ani, 104 WTA)

Optimi: 6-2, 6-1 cu Shuai Zhang (32 de ani, 45 WTA)

Sferturi: liber, in urma retragerii Biancai Andreescu

Semifinale: 3-6, 6-4, 6-2 cu Magda Linette (29 de ani, 48 WTA)

In finala competitiei de la Strasbourg, Sorana Cirstea isi va masura fortele cu sportiva din Republica Ceha, Barbora Krejcikova (25 de ani, 38 WTA), care le-a invins in drumul sau spre finala pe Oceane Dodin (6-3, 3-0 ret.), Caroline Garcia (3-6, 6-2, 6-1), Ekaterina Alexandrova (7-6, 6-1) si Jule Niemeier (5-7, 6-3, 6-4).

Cirstea si Krejcikova s-au mai intalnit de doua ori in circuitul WTA, scorul meciurilor directe fiind egal. Intaia confruntare a avut loc in 2017, pe zgura de la Nurnberg, unde Krejcikova a castigat setul decisiv cu 6-0, dupa doua seturi impartite echitabil, scor 6-4, 4-6. In sferturile turneului pe hard din Dubai, editia 2020, Sorana Cirstea si-a luat revansa, impunandu-se, 7-6, 1-6, 6-3.

Finalista turneului va incasa un cec in valoare de $16,398, pe cand noua campioana a competitiei va primi din partea organizatorilor suma de $29,200. Pentru Barbora Krejcikova, trofeul la Strasbourg ar fi primul de calibru WTA adjudecat in proba de simplu in cariera sa, iar pentru Sorana Cirstea acest succes al fi al treilea din palmares, dupa cele inregistrate la Tashkent in 2008 si la Istanbul, in urma cu o luna.