Victor Hanescu a pierdut finalele de la Stuttgart!

Alexandre Sidorenko VfB Stuttgart Victor Hanescu Tenis
Data publicarii: Duminica 19 Iulie 2009, 16:20
Data actualizarii: Luni 20 Iulie 2009, 00:06

Victor Hanescu a pierdut finala de la Stuttgart! Francezul Chardy a castigat primul sau titlul din cariera. Hanescu - Jeremy Chardy, 6-1, 3-6, 4-6! Hanescu a ratat si finala de la dublu: Hanescu/Tecau vs Frantisek Cermak/Michal Mertinak (Cehia/Slovacia), 7-5, 6-4.

In cel mai bun sezon din cariera, Victor Hanescu a ratat sansa de a castiga turneul de la Stuttgart! Hanescu a inceput in forta meciul cu francezul si a castigat primul set cu 6-1.

Al doilea set i-a revenit lui Chardy, care a echilibrat meciul: 6-3 in setul doi!

In setul trei, Hanescu a revenit de la 1-4, dar nu a reusit sa dea lovitura. Finala de la Stuttgart a fost a treia din cariera lui Hanescu.

Victor Hanescu are inca o sansa in finala de la dublu, acolo unde este calificat impreuna cu Tecau! Daca ar fi reusit "dubla", Hanescu ar fi fost primul om dupa Ivan Lendl care ar fi castigat si la simplu si la dublu la Stuttgart!

Tenismanul roman are un singur succes in intreaga sa cariera, la Gstaad (Elvetia), in 2008. De asemenea, el mai are o finala pierduta in 2007, la Bucuresti.

Victor Hanescu a pierdut si finala la dublu de la turneul ATP de la Stuttgart, duminica, la cateva ore dupa ce a fost invins in finala de simplu, de francezul Jeremy Chardy.

In finala de la dublu, Hanescu a facut pereche cu Horia Tecau, cei doi romani fiind invinsi de Frantisek Cermak/Michal Mertinak (Cehia/Slovacia), cu scorul de 7-5, 6-4.

Victor Hanescu s-a calificat in finala de la Stuttgart dupa ce a trecut de italianul Fabio Fognini cu scorul de 6-3, 6-7 (4-7), 6-2.

In cel mai bun an al sau, Hanescu isi mai trece in palmares o finala! Hanescu s-a calificat in ultgimul act al turneului de la Stuttgart, dotat cu premii in valoare de 450 de mii de euro!

In sferturile de finala, Hanescu, cap de serie numarul 4, a trecut in doua seturi de reprezentantul Frantei, Alexandre Sidorenko, calificat pe tabloul principal din postura de lucky loser, scor 7-6 (7/2), 6-4.

Pentru aceasta performanta, Hanescu, care se afla la cel mai bun rezultat din acest sezon, si-a asigurat 90 de puncte ATP si un cec in valoare de 20.000 de euro.
Pentru un loc in finala, Hanescu va evolua in compania italianului Fabio Fognini, care l-a invins pe favoritul numarul doi al competitiei germane, rusul Nikolai Davidenko, cu scorul de 6-1, 3-6, 7-5.

Fognini, in varsta de 22 de ani, se afla, ca si Hanescu, la cel mai bun rezultat din acest sezon.