DULCE RAZBUNARE! Simona Halep face un meci fabulos si se descarca la final! Calificare in finala de la Roma, dupa 4-6, 6-1, 6-4 cu Sharapova

Tenis
Data publicarii: Sambata 19 Mai 2018, 17:45
Data actualizarii: Sambata 19 Mai 2018, 21:05

Simona Halep va juca maine finala de la Roma, impotriva Svitolinei.

Simona Halep - Maria Sharapova 4-6 6-1 6-4

Set 3

6-4 Game, set si meci Simona Halep
5-4
Simona serveste excelent in acest game si si-l adjudeca. La 40-0, ea a facut o dubla greseala, a 5-a din acest meci, dar apoi a servit din nou ca din tun
4-4
Sharapova isi castiga serviciul in uralele spectatorilor. Majoritatea celor prezenti o sustin pe rusoaica
4-3
Finalul de meci incepe sa devina un carusel al emotiilor pentru cele doua jucatoare. Sharapova face break
4-2
Game alb al Simonei pe serviciul Sharapovei
3-2
Simona Halep are minge de 4-1, dar nu o fructifica, iar Sharapova reintra in set
3-1
Simona a inceput sa joace excelent, in timp ce Sharapova da rateu dupa rateu. Rusoaica pare sa se resimta fizic

4-1 Simona Halep fructifica momentele bune si mareste diferenta in setul secund
3-1 Simona incepe sa puna mai multa presiune si sa joace mai riscant cu primul serviciu

3-3
Halep are sansa lui 4-2, dar rateaza si ii permite Sharapovei sa faca si ea re-break. Al saselea al meciului
3-2
Desfasurare incredibila. Simona face al treilea sau break
2-2
La fel ca in meciul dintre Halep si Caroline Garcia, acest duel debuteaza cu o serie de gameuri castigate impotriva serviciului. Sharapova face si ea inca un break
2-1
Al treilea break al meciului. Simona revine in avantaj pe serviciul adversarei
1-1
Re-break Sharapova, rusoaica egaleaza
1-0
Simona Halep incepe meciul cu un break

Simona Halep s-a calificat in semifinale la Roma dupa victoria in 2 seturi cu Caroline Garcia si si-a asigurat ramanerea pe locul 1 WTA. Urmatoarea adversara este Maria Sharapova, cea cu care Simona a avut cele mai mari probleme in cariera.

Va fi al 9-lea meci direct contra Sharapovei iar primul succes al Simonei, si singurul, a venit anul trecut la Beijing cand Simona a castigat in 72 de minute cu 6-2 6-2.

"Nu am avut timp sa ma gandesc la asta, dar nu o sa fac nimic special. O sa incerc sa ma recuperez cat se poate de bine si voi incerca sa dau tot ce am mai bun pentru a castiga. E posibil sa conteze si aspectul fizic, dar nu se stie. Eu ma simt odihnita, ma simt bine, sunt increzatoare, dar vedem maine (astazi) ce va fi pe teren" a spus Simona Halep despre partida cu Sharapova.

De partea cealalta, Sharapova vine dupa un meci incredibil contra lui Ostapenko - acesta a durat 3 ore si 11 minute! Doar 2 partide din 2018 au durat mai mult, recordul fiind detinut in continuare de meciul Simonei Halep de la Australian Open cu Davis, partida ce a tinut 3 ore si 44 de minute!

"Este un meci dificil, indiferent in ce moment al turneului joci cu ea. Cred ca este una dintre jucatoarele cele mai competitive, a avut rezultate grozave in ultimii ani. Este numarul 1 in lume acum si asta spune de la sine ce fel de jucatoare e si e la acest nivel de ceva timp.

Desigur, este o provocare ca joc cu ea in ultima parte a turneului, mai ales dupa ce am avut deja 4 meciuri, 4 lupte foarte lungi. Ea a jucat ceva mai putin" a declarat Sharapova, cea care a jucat 11 seturi la Roma pana acum in timp ce Simona a castigat doar 4 seturi.