FOTO / Almagro a URLAT de durere in meciul cu Nadal!

Nicolas Almagro Rafa Nadal Tenis
Data publicarii: Miercuri 11 Noiembrie 2009, 20:25
Data actualizarii: Miercuri 11 Noiembrie 2009, 21:54

Meci senzational la Mastersul de tenis de la Paris. Nadal a salvat 5 mingi de meci in setul II cu Almagro, caruia i s-a facut rau in setul decisiv.

A urlat de durere, dar a continuat. Dupa 3 si 15 minute, Nadal l-a batut si s-a calificat in optimi.

Almagro a fost de cinci ori la numai un punct de prima sa victorie in cele cinci partide disputate cu Rafael Nadal, insa actualul numar doi mondial a revenit de fiecare data si a obtinut in cele din urma calificarea in optimile de finala ale turneului parizian, dotat cu premii totale de 2,75 milioane de euro.

Nicolas Almagro a facut un break la scorul de 3-2 si a castigat primul set, dupa o evolutie a lui Nadal departe de forma sa de altadata.

In cel de-al doilea set, Almagro a reusit break-ul la scorul de 1-1, dar fostul lider mondial a recuperat imediat. La scorul de 5-5, Almagro a realizat un nou break, apoi pe serviciul sau a condus cu scorul de 40-0. Nadal a egalat la 40, dar adversarul sau a mai avut alte doua mingi de meci, pe care numarul 2 ATP le-a anulat si s-a impus apoi la prima minge de break care i s-a ivit. Tie-breakul a fost la dispozitia lui Nadal: scor 7-2.

In decisiv, Rafa a inceput cu un ghem castigat pe serviciul adversarului, dar Almagro a revenit si a condus cu 3-1. Nadal a recuperat break-ul si a egalat, apoi Almagro s-a distantat din nou la doua ghemuri, scor 5-3. Totusi, durerile musculare aparute la coapsa stanga l-au facut pe jucatorul clasat acum pe locul 27 ATP sa piarda setul cu 5-7 si meciul dupa 3 ore si 14 minute.

In turul trei, Nadal va evolua impotriva unui alt spaniol, Tommy Robredo.
Confruntat cu mai multe probleme fizice, Nadal, al doilea favorit la Paris, nu a mai castigat niciun turneu de sase luni, ultima sa victorie fiind intregistrata in Mastersul de la Roma.