Hugo Gaston, unul dintre puținii jucători francezi programați miercuri, 28 mai, a anunțat forfait-ul din turul secund, chiar înaintea meciului cu Ben Shelton.

„Regele” de la Iași se retrage de la Roland Garros

Programat în sesiunea de seară, duelul dintre Hugo Gaston și americanul Ben Shelton nu va mai avea loc.

Francezul a acuzat probleme abdominale și a decis să nu mai continue competiția, la doar două zile după maratonul din turul 1 cu Ugo Blanchet, câștigat în cinci seturi (2-6, 6-0, 2-6, 6-3, 6-4).

Oficialii turneului au actualizat programul, iar Shelton merge direct în turul 3, unde îl va aștepta pe învingătorul dintre Stefanos Tsitsipas și Luciano Darderi (Gigante).

Pentru fanii români, Gaston rămâne un nume familiar. În 2023, francezul cucerea titlul la ATP Challenger 100 Concord Iași Open, după o finală epică cu Bernabe Zapata Miralles, scor 3-6, 6-0, 6-4. În 2021, jucase tot la Iași o finală, pierdută în fața cehului Zdenek Kolar.

Laetitia Espagnet este parteneră de viață a tenismenului