Simona se califica in turul 3, insa a terminat meciul intr-un picior! Simona Halep - Zhu Lin 7-5 6-4. Urmeaza 4 meciuri in 5 zile

Simona Halep Maria Sharapova Petra Kvitova WTA Tenis
Data publicarii: Marti 30 Septembrie 2014, 11:05
Data actualizarii: Marti 30 Septembrie 2014, 11:23

Simona Halep spera sa castige al 3-lea turneu din 2014!

Simona Halep a inceput bine meciul, castigand primele 2 game-uri, insa Lin Zhu a revenit, egaland la 3. Simona reuseste apoi sa faca break la 5-5 si serveste pentru castigarea primului set, reusind sa triumfe pana la urma.

Simona incepe bine setul 2 si face break, insa imediat este nevoita sa primeasca ingrijiri medicale - coapsa piciorului stang i-a fost bandajata. Dupa reluarea jocului, Lin Zhu face re-break. Simona reuseste sa se desprinda apoi, castigand 3 game-uri consecutive si a avut 3 mingi de meci pe care Zhu Lin reuseste sa le salveze. Chinezoaica salveaza si a 4-a minge de meci, si pe a 5-a!

Simona are din nou 2 mingi de meci pe propriul serviciu si o fructifica pe prima. Simona a avut nevoie de o ora si jumatate pentru calificarea in turul 3 unde va juca impotriva sarboaicei Andrea Petkovic, locul 17 WTA si a 15-a favorita, care a trecut in turul doi de americanca Madison Keys, scor 6-2, 6-3. Simona Halep si Petkovici s-au mai intalnit pana in prezent de patru ori, iar Petkovici s-a impus o singura data, in 2009, la Bucuresti. Halep a invins-o pe Petkovici in 2013 la Nurnberg si Tokyo, precum si in acest an in semifinale la Roland Garros.

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, va evolua de la ora 09.30, cu sportiva chineza Lin Zhu, locul 167 WTA, beneficiara a unui wild card, in turul doi al turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing, cu premii de 5,4 milioane de dolari..

Meciul in premiera in circuitul WTA, dintre Halep, 23 de ani, si Zhu, 20 de ani, va fi al doilea pe Lotus Court, de 10.000 de locuri, a doua arena a complexului care gazduieste turneul.

Jucatoarea romana s-a calificat in turul 2, dupa ce a invins-o, cu scorul de 6-1, 6-4, pe Barbora Zahlavova Strycova din Cehia, locul 28 WTA. Zhu a ajuns in mansa secunda, dupa ce a beneficiat de abandonul rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, locul 30 WTA, la scorul de 6-3, 3-3.

Pentru Simona Halep, turneul de la Beijing este unul foarte important - ea trebuie sa aiba un parcurs remarcabil pentru a-si mentine locul 2 in clasamentul WTA. Romanca poate fi depasita atat de Petra Kvitova, cat si de Maria Sharapova. Prima va ajunge in clasament peste Halep daca se califica in finala, iar romanca este eliminata in sferturi. In ceea ce o priveste pe Sharapova, rusoaica ar depasi-o pe Simona Halep daca aceasta este eliminata astazi iar Sharapova se califica in finala. Daca in Simona Halep ajunge in semifinale, Sharapova trebuie sa castige turneul pentru a fi noul numar 2 mondial. Si conform tabloului, cele doua se pot intalni in semifinale!