CUTREMURATOR! Sacrificiul incredibil al lui Nadal pentru o semifinala la Australian Open! Imaginea infioratoare surprinsa in timpul meciului:

Rafa Nadal Australian Open Grigor Dimitrov Tenis
Data publicarii: Miercuri 22 Ianuarie 2014, 11:06
Data actualizarii: Miercuri 22 Ianuarie 2014, 11:06

Rafa Nadal s-a calificat in semifinalele Australian Open dupa o victorie grea in fata lui Grigor Dimitrov.

Nadal isi asteapta adversarul in semifinale dintre Murray si Federer. De 4 seturi a avut nevoie numarul 1 mondial ca sa-l invinga pe bulgarul Dimitrov (3-6 7-6 7-6 6-2). Nadal a avut insa mari probleme la mana stanga.

"Ma bucur ca oamenii s-au bucurat de meci, dar am suferit mult" a spus el dupa victorie, negand ca problemele i s-au tras de la racheta: "Am simtit ca racheta ma ajuta. Incerc sa progresez si sunt pregatit pentru meciul din semifinale. Mana e mai bine, dar nu pot juca fara protectie" a mai spus spaniolul.

Momentul psihologic al meciului a fost in tie-break-ul din setul 3: "Am fost foarte norocos sa castig acel set" a recunoscut Nadal, referindu-se la cele 3 mingi de set pe care le-a avut Dimitrov