FOTO ȘI VIDEO CTP, reverență în fața Soranei Cîrstea. Gazetarul a evidențiat marele atu al româncei

CTP Sorana Cirstea Tenis
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 18:40
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 19:01
Pentru participarea în semifinale la WTA Dubai, Sorana Cîrstea a primit 158.944 de dolari şi 390 de puncte.

Sorana Cîrstea, locul 22 WTA, a fost eliminată, vineri, în semifinalele turneului de categorie WTA 1000 de la Dubai, ea fiind învinsă în două seturi de italianca Jasmine Paolini, numărul 26 mondial. Paolini s-a impus cu scorul de 6-2, 7-6 )6), în aproape două ore.

După ce joi a acces în semifinale după un sfert de finală cu Marketa Vondrousova în care a revenit după ce pierduse primul set cu 2-6 şi a fost condusă cu 5-1 în setul doi, vineri Cîrstea nu a mai avut puterea de a reveni în faţa lui Paolini, deşi setul doi a fost unul la limită.

Gazetarul Cristian Tudor Popescu i-a creionat un portret superb jucătoarei din Târgoviște.

CTP, laude pentru Sorana Cîrstea

"Mă uit la Sorana Cîrstea și nu-mi vine să-mi cred ochilor. În clipa de față, la aproape 34 de ani, pregătită fizic cum n-a fost niciodată, este JUCĂTOAREA CU CEL MAI IMPRESIONANT PROGRES PSIHIC DIN TENISUL ROMÂNESC și una dintre cele mai puternice mental din circuitul WTA.

De unde a plecat ca să ajungă aici? De la a cere arbitrului ca antrenorul ei să iasă din tribună pentru că ea, Sorana, nu altcineva, trimisese în plasă un smash de pe picioare, de la 3 m de fileu... În confruntările memorabile de la Dubai Open, Sorana a arătat că este o luptătoare de neoprit.

În toate cele 4 meciuri memorabile de la Dubai Open, cu Sofia Kenin, Dona Vekic, Marketa Vondrousova, Jasmine Paolini, 3 câștigate după fabuloase bătălii lungi și crâncene, unul pierdut, după o încleștare la fel de dură, Sorana a luptat până la ultima minge cu o îndârjire controlată și adunată în sine cum am mai văzut doar la Simona Halep, în zilele ei mari," explică Cristian Tudor Popescu.

Aceste performanțe, spune el, sunt o dovadă clară că „în tenis, un sport infinit, revenirea este posibilă la orice vârstă și de la orice scor”. Sorana Cîrstea devine astfel un exemplu de perseverență și determinare, iar viitorul său este plin de promisiuni. "Nu mai vreau să-mi închipui ce-ar fi putut să facă Sorana în trecut, cu mintea de acum. Mă voi gândi doar la ce poate să facă de-acum înainte...", a scris Cristian Tudor Popescu.

Cîrstea (33 ani, 22 WTA), care a irosit mai multe şanse de a duce meciul în setul decisiv, s-a înclinat după aproape două ore de joc (1 h 58 min). Cîrstea venea după două meciuri epuizante, cu croata Donna Vekic (2 h 15 min) şi cu cehoaica Marketa Vondrousova (2 h 41 min), în timp ce Paolini a beneficiat, joi, de neprezentarea adversarei sale din sferturi, kazaha Elena Rîbakina.

Românca a fost dominată în primul set, adjudecat de Paolini (28 ani, 26 WTA) cu 6-2. În actul secund, Cîrstea a reuşit să revină de la 2-4, a salvat o minge de meci la 4-5, iar apoi a ratat cinci mingi de set la 6-5 şi încă una în tiebreak, tot la 6-5.

• Paolini a câştigat şi primele sale confruntări cu Cîrstea, în 2021, în sferturi la Portoroz, cu 6-4, 4-6, 6-1, şi anul trecut în primul tur la Roland Garros, cu 7-5, 2-6, 6-2. Cîrstea, care îşi va egala cea mai bună clasare din carieră, luni, când va fi publicat noul clasament WTA (locul 21), s-a ales cu un cec de 158.944 de dolari şi 390 de puncte WTA.